rintakumin käyttäjät!
hei, miten pääsitte eroon rintakumista? mun poika on 5vk ja kun aloitin imettämisen mun nännit eivät tulleet riittävästi ulos, että vauva olisi saanut niistä otetta. nyt olen yrittänyt imettää ilman, mutta hän syö niistä vain jos on todella nälkäinen ja lopettaa aika pian. musta tuntuu myös, että imuote on jo ihan väärä pelkkään rintaan, ainakin tekee aika kipeää. poika jää nälkäiseksi, usein ei oikein ymmärrä, että tästä voisi syödä, jos en imetä rintakumin kanssa. eikä mun toinen nänni tuu vieläkään ulos oikein kunnolla tutiksi. olisi vaan niin paljon helpompaa jos ei tarvisi käyttää noita kumeja.. onko kukaan päässyt niistä eroon enää myöhemmin? auttaisikohan joku imetystuki tms.?!?
kiitos. t. silli
Kommentit (4)
Meillä oli melkein sama tilanne jokin aika sitten. Meillä auttoi imetysasennon muutos ja pieni " huijaus" . Eli aloitin imetyksen kumin kanssa ja kun alkuun oli päästy, nyppäsin kumin nopeasti pois ja jatkoin imetystä. Nyt kumin on jo voinut unohtaa kokonaan. Itselleni kivuttomin asento on ollut sellainen, että vauva on sängyllä ja itse nojailen sivussa niin, että vauvan kroppa jää kainaloon ja rinta tulee vauvan suuhun ikään kuin alhaalta päin. Vähän aikaa siinä meni ennen kuin homma lähti sujumaan, kannattaa yrittää sitkeästi vaan...
Me taisteltiin kumista eroon kun Puksu oli n.5-6vkoa. Imetin ensin kumin kanssa hetken että rinnanpää " veny" paremmin esiin, sitte jossain välissä nappasin kumin pois välistä ja poju söi loput ilman kumia. Väliin kokeilin alusta lähtien ilman kumia.
Huomasin et imuote oli liian suppu, lapsi oli tottunu että se valmiiks suippo kumi työnnetää suuhun, pitkään piti härnätä että poika oppi avaamaa suunsa isoks ja sitte vielä tarttumaa kiinni..vieläki täytyy jatkuvasti tarkkailla ja poju on nyt reilu 8vkoa. Rinnanpäät kipyty aluks tosi paljon mut kyllä se siitä - hammasta purren ja imuotetta korjaten.
www.imetystukilista.net tai www.babyidea.fi/imetys löytyy hyvää ohjeistusta. Helppoa siirtyminen ei ole, mutta palkitsee lopulta!
Tsemppiä!!!
Tappert ja ' Puksu'
Hyvin on tullut jo vastauksia ja mä jatkan samalla linjalla..=)
Eli rintakumiin tutustuin sairaalassa ja niitä hankittiin sit kotiinkin kun rinnanpäät oli matalat ja en osannut itse työntää sitä tissiä hienosti tytön suuhun..(sairaalassa kätilöt ja lastenhoitajat osasivat niin mainiosti..=))
Mäkin tein niin, että aloin imettään ensin kumilla ja sit otin sen pois kesken syötön..Imuote ilman kumia oli ihan väärä aluksi ja tissit tosi arat..=/ Yöllä piti vielä käyttää kumia kun ei väsynyt vauva saanut mitään otetta, mutta pikkuhiljaa siitäkin päästiin kun nännit veny..=) Yks aamu yritin aloittaa imetystä kumilla ja tyttö vaan kako ja näytti tuohtuneelta..=) Siitä lähtien ollaankin oltu kokonaan ilman ja helpottaa kyllä paljon =) Tyttö oli silloin siis 2,5kk.
Noin reilu viikko oli aikamoista kärvistelyä tottua kumittomuuteen (siis mulle), mutta sit kun tyttö oppi oikean otteen niin alko vähitellen helpottaan..Yritin nimittäin ottaa kumin uudestaan käyttöön kun niin oli tissit verillä, mutta tyttö ei enää huolinut sitä eli pakko oli vaan kärsiä..=)
Tsemppiä sullekin ja onhan niitäkin äitejä, jotka on imettänyt pitkään kuminkin kanssa eli mikä teille vaan on oikea vaihtoehto niin sitä sitten jahtaamaan ja harjoittelemaan..=)
t. poppis ja Emiliina 3,5kk
Esikoisen kanssa jouduin aikanaan käyttämään rintakumia, koska minullakin oli niin matala rinnanpää, että vauva ei saanut kunnon otetta. Olihan se aikamoista puljaamista kumin kanssa, mutta minusta oli parempi imettää vaikka sitten kumin kanssa kuin olla kokonaan imettämättä kun maitoa kuitenkin tuli reilusti. Pääsin kumista eroon kokonaan kun vauva oli n. 2 kk vanha.
Minä tein niin, että tarjosin aina rintaa ilman kumia ensin, paitsi jos lapsi oli jo valmiiksi raivona, ja jos tuli huuto, laitoin kumin ja imetin lopuun sillä. Pikkuhiljaa vauva hoksasi jutun juonen ja löysi hyvän imuotteen pelkästä rinnasta, mutta aikaa siinä tosiaan meni. Varmaan vauvan kasvaminen, imuvoiman lisääntyminen ja nännin venyminen ajan kanssa olivat syy siihen, että lopulta päästiin siitä kumista eroon. Minullakin kyllä kipeytyivät rinnat alkuun aika kovastikin kun imettelin ilman kumia. Osasyynä oli varmaan huono imuote, mutta myös se, että nännt eivät olleet tottuneet imetykseen ollesaan kumin suojissa.
Ai juu...tuttia ei välttämättä kannata tarjota jos imuotetta ei ole löytynyt. Sanotaan, että tutti sotkee helposti imuotetta kun sitä imetään eri tekniikalla.