Oletko ystävä/kaveri sinun tätisi/enosi tai serkkujen kanssa?
Min en ole, en pidä mitään yhteyttä minun äidin tai isän sisaruksiin, minusta se on vähän outoa.
Voi johtua myös siitä etten ole kovin sosiaalinen vaikka en mikään introverttikkään.
Joskus olin serkkuni kanssa hyvinkin tiivissä kanssa käymisessä, mutta se sit hälveni, koska ajauduin elämässä muuttamaan sinne sun tänne, enkä pitänyt yhteyttä oikein keneenkään.
Kommentit (10)
Taitaa olla aika harvassa kyseiset ihmissuhteet.
Serkkuihin en lapsuuden jälkeen eikä silloinkaan tiiviisti yhteyksissä oltu. Tädit, sedät vain vanhempien kautta, kyläillessä ja juhlissa.
Yhden tädin ja yhden serkun kanssa. Tämä on 200% enemmän sukulaisten kanssa tekemisissäoloa kuin ennen kuin etsin heidät käsiini. Äitini yritti eristää minut molempien puolien sukulaisista.
Vierailija kirjoitti:
Yhden tädin ja yhden serkun kanssa. Tämä on 200% enemmän sukulaisten kanssa tekemisissäoloa kuin ennen kuin etsin heidät käsiini. Äitini yritti eristää minut molempien puolien sukulaisista.
Niinkö, miksi yritti eristää?
Tädille joka vielä ainoana elossa soitan joka viikko tai hän minulle. Serkut tunnen erittäin hyvin, yhtien kanssa omistamme isovanhempien talon.
Vierailija kirjoitti:
Taitaa olla aika harvassa kyseiset ihmissuhteet.
Se riippuu. Meillä on kyllä tapaamisia paljon, ja yhteistä tekemistäkin. Meitä eläkeläisiä tai melkein-eläkeläisiä on 5 sisarusta, toisilla puoliso mukana kuvioissa, toisilla ei enää. Kaikilla meillä on lapsia (keski-ikäisiä suunnilleen) ja lapsenlapsiakin, iältään kuudentoista vuoden ja yhden vuoden välillä. Kaikki tuntevat toisensa, vieraspetejä on lähes jokaisella, ja käytössä ovat. Yhteisiä matkojakin tehdään, ulkomaita myöden.
Riippuu tädistä, sedästä enosta tai serkusta. Tulen suuresta suvusta.
Joskus tavataan. Ystäviä? En usko, elämä on vienyt eri suuntiin.