Saako vanhuksen kotona hoitamisesta
Jonkun korvauksen vai pitääkö viedä hoivakotiin?
Kommentit (13)
Työttömälle tulee liki linnareissu koska hänet katsotaan itsensä työllistäneeksi yrittäjäksi. Kannustan toki moiseen kunhan et mene kertomaan siitä työkkäriin tai edes somessa. Itsekin autan vanhoja tuttuja mutten sorru kertomaan siitä. Nykymeno nyt on tällaista kyttäämistä jossa ei ole mitään järkeä mutta minkäs teet.
Vierailija kirjoitti:
Saa omaishoidontuen
Jota ei työttömä kannata ottaa, menettää työttömyys korvauksen ja on pieni verrattuna päivärahaan.
Ei hoivakotiin "viedä" ketään, vaan ensin tehdään palvelutarpeen arviointi. Sitten todetaan että kotihoito riittää, ja sinnitellään 4-5 käynnin varassa.
Jossain vaiheessa sossut tekevät uuden arvion ja saattavat ehkä myöntää jonotuspaikan. Sitten pitää odotella että hoivakotipaikkoja vapautuu ja että hva osoittaa jonkun niistä juuri sille sinun vanhuksellesi.
Niin, ajatelkaa itsenne ihmisenä, jota kukaan ei ymmärrä ja joka itse ei ymmärrä, mitään. Kaikki mahdollinen elämään liittyvä on pahimmassa tapauksessa tuskallisen pelottavaa/ ahdistavaa ja kukaan ei voi auttaa.
No, onneksi dementia antaa hetken unohduksen, kunnes taas mennään. Jep, tätä olen aina halunnut, unohtaa kaiken elämiseen liittyvän ja panikoida kun ei ymmärrä mitään eikä osaa mitään. Ai että!
Hoitajia ei ole tai jos on, niin heillä ei ole aikaa pysähtyä sen ihmisen vierelle tukemaan ja kuuntelemaan tätä loppuelämän tuskaa ja pelkoa, kun ei ymmärrä eikä muista, mitään.
Nykysuomessa ja nykyisellä hoivalla siellä hoivakodissa voi tosin tulla noutaja paljon nopeammin kuin kotona. Koska säästöt ja hoivafirman johdon tulospalkkiot eivät odota.
Omaishoidontuki ei taida olla ns. subjektiivinen oikeus. Jos hakijoita on paljon tai varatut määrärahat pienet, voit jäädä ilman vaikka kriteerit täyttyisi.
6/6 viestiin
Tätä ei päättäjät ymmärrä, tai halua ymmärtää, kuinka paljon muistisairauteen sairastuneiden hoitoon yms. tarvitaan ammattitaitoisia ihmisiä, jotka pystyvät takaamaan itsensä menettäneille ihmisille rauhallisen, mukana elävän hoitajan joka tuntee kyseisen ihmisen ja osaa tukea ja auttaa häntä. Tälle ei voi laittaa hintalappua. Se kyseinen ihminen voi tulevaisuudessa olla sinä tai minä.
Omaishoitajien pitäisi saada sama summa kuukaudessa mitä hoivakotipaikka maksaa valtiolle.
Jäisi isot hoivayhtiöt nuolemaan näppejään.
Vierailija kirjoitti:
Nykysuomessa ja nykyisellä hoivalla siellä hoivakodissa voi tosin tulla noutaja paljon nopeammin kuin kotona. Koska säästöt ja hoivafirman johdon tulospalkkiot eivät odota.
Siksi yritän jatkaa mieheni omaishoitajana koska tiedän että jos luovutan rakkaani myös luovutan kuolemalle laitoksessa.
No tuo rakkaan ihmisen pakottaminen elämään sairauden tai vanhuuden tullessa, on aikas itsekeskeinen näkökulma. Sinä hoivaaja et halua luovuttaa. Mitä se sinun rakkaasi oikeasti haluaisi? Kenties päästä pois...
Miten sä et edes tuon vertaa tiedä ilman palstaa?