Miesvihan todellisuus Suomessa
"Pohjois-Karjalan käräjäoikeus on tuominnut ilomantsilaisen miehen kymmenen vuoden ehdottomaan vankeuteen taposta ja hautarauhan rikkomisesta.
Kuusikymppinen Jari Malinen tappoi kolme vuotta vanhemman veljensä mökillään viime vuoden lokakuussa. Lopuksi hän poltti uhrinsa ruumiin.
Malisen syyksi katsottu tappo oli erittäin raaka. Aluksi hän kuristi veljeään, kun tämä istui mökin lattialla. Hän myös löi uhria veitsellä kaulaan.
Uhri kuoli runsaaseen verenvuotoon. Tämän jälkeen Malinen kääri ruumiin suojapeitteeseen, vei sen ulos ja poltti sitä kahden päivän ajan nuotiolla. Polttamisessa hän käytti apunaan dieseliä ja polttopuita.
Ruumiista jäi jäljelle lähinnä tuhkaa. Malinen keräsi palojäänteet ämpäreihin ja vei ne soutuveneellä läheiseen jokeen, jonne hän hävitti ne."
Juu, kyllä on miesvihaa ja sitä harjoittavat miehet toisiaan kohtaan.
Kaikki miehiin kohdistuva syrjintä, esim. asevelvollisuus, on miesten luomaa ja ylläpitämää. Ainoat, jotka on sille jotain tehneet, on puolustusministeri Elisabet Rehn, joka sai aikaan naisten vapaaehtoisen asepalveluksen ja Feministipuolue, joka esitti puolustusministeri Jussi Niinistölle (PS; SIN) yleistä asevelvollisuutta seurauksella, että Niinistö miltei pyörtyi ja totesi, ettei riitä rahat asevelvollisen määrän tuplaamiseen kun pitäisi olla kaikille varusteet, tilat ja kouluttajat sekä aseet.