Minkä takia ei vaan voi puhua sodasta?
Jokainen telkkuun raahattu kommentaattori tai "asiantuntija" toistaa typerän kuuloisesti muutaman minuutin aikana "venäjän aloittama hyökkäyssota". Repeat joka toinen lause.
Samoin lehdissä, kun uutisia, niin joka sana, jossa muutoin sanottaisiin "sota", pitää kirjoittaa aina muotoon "venäjän aloittama hyökkäyssota".
Se on nyt sitten selvä, että se ei ole vain sota, vaan se on Venäjän aloittama hyökkäyssota. Jos näillä nyt sitten vuosien jälkeen käytännön eroa suuresti on.
Musta tämä alkaa kuulostamaan vaan dorkalta ja kuluneelta. Mites muista?
Kommentit (10)
Dementikkokleptokratian surkea väpätys olisi minusta akkuraatimpi ilmaisu.
Niin, miksi ei sitten siitä toisesta erikoisoperaatiosta puhuta Amerikan ja Israelin aloittamana hyökkäyssotana?
Joka helvetin päivä mediassa sota uutisia. Borinkia.
Sitten kun kyseinen ilmiö tulee Suomeen, uutiset ovatkin hankalammin saavutettavissa ja keskenään niin ristiriitaisia, ettei niistä ota selkoa.
Vierailija kirjoitti:
Oikein olisi...Rauhaa rakastavan putinin sota johon hänet pakotettiin
Pakotettiin tai ajettiin. Muu on ihan tarpeetonta. Kyse on siitä miten meitä arvostetaan kansakuntana sen kautta mitä meidän annetaan tietää. Etenkin kun samalla korostetaan sitä miten niin paljon parempia ihmisiä olemme demokratian kasvattamina. Demokratia ei pelkää asianmukaista tietoa mistään asiasta.
Niin kauan kun ollaan EUn talutushihnassa, sen taskussa. Niin kauan.
Siinä täytyy korostaa kokoajan omaa syyttömyyttä ja toisen viallisuutta, ihan perus narsismia
Täällä menee näköjään viestit jonoon jos löytyy tiettyjä avainsanoja. Mutta: Eiköhän liene tuossa vaan tietoisesti muistuteta että miten asiat oikeasti on sen sijaan että annetaan Venäjän luistella omaa narratiiviaan eteenpäin. Heillä on pitkään ylläpidetty tätä "erikoisoperaatio" -tarinaa ja omalle kansalle puhuvat että voi kun meidän oli pakko toimia kun siellä meidän kansalaisia sorretaan. Joskos joku venäläinen sattuisi lukemaan läntistä mediaa niin voi herättää vähän ajatuksia.
Mummovainaa joka oli karjalan evakoita tapasi venäjän uutisointia seuratessa sanoa aina että "r***ä on r***ä vaikka voissa paistaisi". Näin vanhemmin viimeaikaisia tapahtumia seuranneena ja historiaa lukeneena tullut fiilis että mummo puhui asiaa
Oikein olisi...Rauhaa rakastavan putinin sota johon hänet pakotettiin