Taloyhtiön ikkunoiden pesu
Meillä taloyhtiön hallitus päätti, ettei tilaa ikkunanpesuja ja käytävien ikkunat todella likaiset. Ei muka rahaa yhtiöllä tarpeeksi. Saako oman kerroksen käytävän ikkunat pestä itse tai tilata jonkun pesemään sen?
Kommentit (4)
Kai ne saa itse pestä jos haluaa, muttei kannata rahaa odottaa ja kannattaa toki toivoa, ettei ikkunat mene rikki tai vastaavaa, koska todennäköisesti korvausvelvollisuus on tällöin itselläsi.
Saat sinä itse pestä tai voit omaan laskuun tilata pesun.
Kuten täällä sanottu, saa omalla kustannuksella pestä, kunhan huomio vahingonkorvausvelvollisuuden, mikäli ikkunan puitteet vahingoittuvat tai ikkunalasi särkyy. Meillä naapurin mamma pesi kaikki porrashuoneen ikkunat, vaikka taloyhtiö ei ollut tilannut. Valitti tosin uhrautuen, että joutuu tekemään siivousfirman työt, vaikka ikkunoiden pesu ei kuulunut edes sopimukseen, mutta entisenä siivoojana oli mamma varma, että kuului.
Älä vaan kysy isännöitsijältä tai taloyhtiön edustajalta. Kaikki kannattaa aina kysyä täältä.