Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yle:llä järkyttävä artikkeli Lapin rekikoirayrittäjistä

Vierailija
10.04.2026 |

Nyt kannattaa lukea Yle:n todella karu artikkeli Lapin rekikoirista. Käytännössä ikään ei ole kunnossa. 

Kukaan vastuullinen ihminen ei tue tätä koirien raakaa hyväksikäyttöä. Koirat olisi otettava huostaan ja yrittäjille eläintenpitokielto.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samanlainen valvontaeläinlääkärien tarkastuskierros ulkotarhoissa elämänsä viettäville metsästyskoirille. Mm. vuosittainen hammaskivenpoisto on täysin tuntematonta eikä hampaita pestä koskaan.  Päivittäinen lenkitys on harvojen huvi metsästyskauden ulkopuolella jne.

Vierailija
2/3 |
10.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juurihan Inarissa vuosikausia toiminut kunnaneläinlääkäri palkittiin vuoden eläinlääkärinä. Erikoista ettei ongelmia huomattu jo ensimmäisellä käynnillä. Taas eläimet kärsivät vuosikausia kenenkään puuttumatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

https://yle.fi/a/74-20219563

 

Mitäpä sitä ei turistien viihdyttämiseksi tekisi. Todella kieroutunut ihminen rakentaa koiralle kopin suojaksi mutta ei laita kattoa siihen. Puhdasta sadismia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yhdeksän