Kuinka kauan ennen synnytystä vauvasi pää on kiinnittynyt lantioon?
Hei!
Eli millä viikolla vauva kiinnittynyt ja milloin syntynyt? Ts. tarkoittaako kiinnittyminen sitä, että vauva syntyy pian vai voiko mennä vielä pitkäänkin sen jälkeen?
Tänään neuvolassa kätilö sanoi, että olis kiinnittynyt ja raskausviikkoja on 36+5. Ja ensimmäinen lapsi tulossa. Onko realistista odotella vauvan syntyvän ennen laskettua aikaa vai meneekö helposti yli sen?
Tämä on varmaan tosi yksilöllistä, mutta kiinnostaisi silti tietää muiden kokemuksia vastaavasta tilanteesta.
Kommentit (6)
Esikoinen kiinnittyi muistaakseni rv35 ja syntyi käynnistyksellä rv39+4. Toinen kiinnittyi rv34 ja syntyi käynnistyksellä rv40+3. Eli munulla ei ainakaan merkinnyt mitään.
Vauva (esikoisemme) ei laskeutunut kunnolla eikä siten kiinnittynyt ollenkaan, vauva syntyi rv 40+1. Laskeutui siis vasta synnytyssalissa ponnistuksen voimalla :)
...kyllä kai, ainakin laskeutui 38+1 ja syntyi 38+3. Esikoinen siis. Kaipa se on kovin yksilöllistä.
Meidän poika ei kiinnittynyt ollenkaan. Raskaus ja synnytys (rv 40+1) sujui kyllä täysin " oppikirjan mukaan" , vauva laskeutui jne. mutta ei missään vaiheessa kiinnittynyt. Rajun ja nopean synnytyksen ponnistusvaihe olisi kestänyt varmasti vain minuutin, jos vauva olisi kiinnittynyt, mutta nyt se kesti kokonaiset 14 minuuttia, koska vauva ponnahti aina takaisin sisäänpäin, ku lopetin työntämisen. Eli ei se kiinnittyminen näiden viestien perusteella kerro mistään mitään. =)
Juu ei näytä näiden viestien perusteella ennakoivan synnytystä. Kiitos kuitenkin vastauksista! Eipä tässä auta kuin odotella rauhassa. Jos äitiinsä tulee, ei tällä vauvalla ole mitään kiirettä pois masun lämmöstä :)
Nyt meneillään rv38+0 ja pikkuinen on vain sitkeästi pysynyt kyydissä. Kyseessä on vieläpä 3. raskaus, jolloin vauva ei yleensä aikaisin kiinnity. Saas nähdä mennäänkö yliajalle niin että napsahtaa... :)