Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Aristoteleen kantapää fb-ryhmä

Vierailija
18.02.2026 |

Ovatko sinne kokoontuneet kaikki Suomen vajaaälyisimmät? Ihmiset, joille kaikki kielessä on vierasta, hankalaa ja vaikeaa? 

Oletteko lukeneet siellä niitä aloituksia? Vtun vaja kkipäät kyllä äänessä 97% kommenteissa. Ei pysty lukemaan kyseistä ryhmää näin laudaturin äidinkielestä kirjoittaneena. 

Kuvittelin, kun liityin ryhmään, että se on erityisen hyvin kaikki kielioppisäännöt tuntevien sisäpiiriryhmä, jossa vähän naureskellaan pikkuvirheiden tekemiselle muualla mediassa. Ja kerrataan harvinaisia, harvojen tuntemia kielioppisääntöjä. Mutta ehei, ryhmä on selkeästi wannabe kieliopin asiantuntijoille, joilla on itsellään perusasiatkin täysin hukassa. 

Olen yllättynyt. 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim nytkin siellä joku uuvatti ihmettelee, että miksi joku juontaja lausuu UMK:n uu an koo? (ei äm) Että onko se jotain amerikkalaisuuden ihailua? Siiis hähhhh? 

Joku sanonut kommenteissa hauskasti, että kysy siltä juontajalta.

🤦

Vierailija
2/2 |
18.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

*siis uu am koo

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yksi