Yle: Rovaniemeläinen päättäjä loukkasi somessa kahden lapsen kunniaa - hovioikeus piti ennallaan sakot ja korvaukset
Rovaniemen hovioikeus on pitänyt ennallaan rovaniemeläisen kunta- ja aluepäättäjän Tuomas Koskiniemen (ps) käräjäoikeudesta saaman tuomion kahden alakouluikäisen lapsen kunnian loukkaamisesta.
Yle julkaisee tuomitun nimen, koska kyse on merkittävästä vallankäyttäjästä Rovaniemen kaupungissa ja Lapin aluevaltuustossa.
Lapin käräjäoikeus oli tuominnut Koskiniemen syyskuussa 2025 kahdesta kunnianloukkauksesta 40 päivän sakkorangaistukseen, yhteensä 1 480 euroa, sekä maksamaan molemmille asianomistajille 5 000 euroa korvausta, sekä 8 000 euron oikeudenkäyntikulut.
Koskiniemi valitti tuomiosta hovioikeuteen, joka ei antanut jatkokäsittelylupaa. Päätös annettiin 12. helmikuuta.
Koskiniemi julkaisi syksyllä 2024 Tiktok-videon, jossa hän väitti, että alakoululaisten yleisurheilukisassa tyttöjen sarjan olisi kahdella luokka-asteella voittanut poika.
Tiktokin lisäksi myös Facebookissa jaettua videota katsottiin kymmeniä tuhansia kertoja, ja sen perusteella sekä koulu että osallistujat olivat tunnistettavissa. Koskiniemi poisti videon käytyään keskusteluja toisen lapsen huoltajan kanssa.
Koskiniemi sanoi käräjäoikeudessa tehneensä videon tunnekuohun vallassa ja tarkastamatta lähteitään ennen videon julkaisua.
Kommentit (7)
Persu.
Yllättyneitä olivat:
-
-
-
-
Missä viipyy Riikan, Marin ja Leenan kommentit?
#kovempiarangaistuksia
"tunnekuohun vallassa ja tarkastamatta lähteitään".
Pysähdytään hetkeksi tämän äärelle.
Vierailija kirjoitti:
"tunnekuohun vallassa ja tarkastamatta lähteitään".
Pysähdytään hetkeksi tämän äärelle.
Eli lapinpersu toimi ihan samalla tavalla kuin meidän hallituskin.
Hyvä öyhötys voittaa aina tylsät faktat.
Vierailija kirjoitti:
"tunnekuohun vallassa ja tarkastamatta lähteitään".
Pysähdytään hetkeksi tämän äärelle.
Toivottavasti päättäjänä ei ole jatkuvassa tunnekuohussa päätöksiä tehdessään...
"Tarkastamatta lähteitään", mutta sanoi kuitenkin lokakuussa 2024 näin:
"Koskiniemi itse kertoo saaneensa tiedon huhuna, ja tarkistaneensa asian ihmiseltä, jonka tietoihin hän luottaa. Lähdettään Koskiniemi ei paljasta."
https://yle.fi/a/74-20114999