Rintakipuja ei suostuta tutkimaan
Rintakipu on melkein jatkuvaa ja lievää, joten ainakaan se ei ole mikään akutti ongelma. Tämä on kuitenkin jatkunut nyt monta kuukautta ja edelleen terveysaseman lääkärit ovat sitä mieltä, ettei sitä tarvitse tutkia.
Muuten en olisi huolissani, mutta suvussa on sepelvaltimotautia. Toki se ei kuulemma oireile ennen kuin tulee sydänkohtaus.
Jotakin vikaa tuossa pumpussa kuitenkin on, on ollut pitkään erilaisia oireita, mutta ne on aina sivuutettu. Kerran suostuivat tutkimaan rytmihäiriöitä ja sain vuorokaudeksi lätkät rintaan ja mittarin taskuun. Löytyneet rytmihäiriöt olivat onneksi hyvänlaatuisia, mutta pahimpia häiriöitä ei juuri tuon 24 h mittauksen aikana tullut, joten ne ovat edelleen mysteeri.
Menisin yksityiselle, muttei ole varaa. Turhauttaa, kun kipu vain jatkuu, mutta syytä ei voi tutkia.