Munkin paistosta...
Lapseni päivähoidossa. Maanantaina välipalaksi itse paistettuja munkkeja ja simaa. Ihan kiva mut meidän lapset ei syö niitä rasvapalloja. Onko hoitaja velvollinen tarjoamaan jotain muuta?
Kommentit (13)
saakos teidän lapset syödä pullaa tai ranskalaisia perunoita?
Siis tosiaan munkithan ovat periaatteessa vain rasvassa kypsennettyä pullaa...
en anna syödä. Tässä taas esimerkki kuin mammat kääntää kelkkaa. Haukutte epäterveellisen syömisen ja nyt TUOMITSETTE minun valinnan. Rasvassa kypsennetyt ovat EPÄTERVEELLISIÄ! ap
Kysymyshän oli onko hoitaja velvollinen tarjoamaan jotain muuta. Vastauksen jo sainkin eli vien omat eväät.
Meillä ei syödään arkena terveellistä, vähärasvaista ja kasvispitoista ruokaa. Teen itse kaiken, eineksiä vältetään. Mutta johan nyt on maailman kirjat sekaisin, jos lapselle ei KERRAN VUODESSA saa antaa munkkia!!! Hyvä jysäys sentään, se siitä yhdestä munkista pilalle mene, jos muutoin ruokavalio on kunnossa.
Vierailija:
en anna syödä. Tässä taas esimerkki kuin mammat kääntää kelkkaa. Haukutte epäterveellisen syömisen ja nyt TUOMITSETTE minun valinnan. Rasvassa kypsennetyt ovat EPÄTERVEELLISIÄ! ap
Niissä on kerta-annoksessa enemmän rasvaa kuin yhdessä munkissa.
Joku tuossa mainitsikin jos munkit kypsentää riittävän kuumassa 180 asteisessa öljyssä ei tapahdu pesusieniefektiä eli munkki ei ime sisäänsä rasvaa.
Munkkitaikinoissa käytetään vähemmän rasvaa kuin pullatakinassa joten yksi munkki sinne tai tänne ei ketään lihota.
Veikkaan että lapsesi syö hampurilaisia ja valmispizzoja joissa on paljon rasvaa yms. epäterveellistä pitkin vuotta noiden ranskisten lisäksi jotka kuuluu ruokavalioonne.
Tätä taustaa vasten ajateltuna olet naurettava.
Juhlia on suhteellisen harvoin ja silloin kaikki hyvä on sallttua ainakin meillä.
Tärkeintä on arkiruokien terveellisyys koska atrioista suurinosa on arkisia aterioita, juhlien osuus ei ole kymmentäkään prosenttia kaikista ruokailuista.
Herkutellaan hyvällä omallatunnolla.
mikseivät lapsesi saisi syödä munkkeja! kyse on kuitenkin varmaan vain yhdestä(tai korkeintaan kahdesta) kappaleesta per lapsi, ei siihe kukaan kuole.
kyllä varmaan päiväkodin henkilökunta naureskelee selän takan jos pistät munkkikiellon päälle =D
ihme vouhotusta..
no mutta tämähän olikin huono porvoo... ainakin toivon niin... ei tuollaisia äitejä voi olla...
Vierailija:
Lapseni päivähoidossa. Maanantaina välipalaksi itse paistettuja munkkeja ja simaa. Ihan kiva mut meidän lapset ei syö niitä rasvapalloja. Onko hoitaja velvollinen tarjoamaan jotain muuta?
on kyllä asia erikseen. Silloin voi hyvällä omallatunnolla sallia jotain epäterveellistäkin, koska juhlia ei ole joka päivä.
Meillä saatetaan syödä ranskiksia (niitä uunissa paistettuja) uudenvuoden aattona ja munkinpaisto vappuna on jo perinne!
Jos lapset saisivat joka päivä välipalaksi munkin, voisi olla huolestunut, mutta kerran tai pari vuodessa ei vaikuta sitä eikä tätä.
En ymmärrä ihmisiä, jotka syövät ranskalaisia ja syöttävät niitä lapsilleenkin ihan ruokana. Niissä ei ole mitään muuta kuin rasvaa ja hiilihydraatteja. Tavallisissa keitetyissä perunoissa on sentään joku vitamiini ehkä jäljellä. Ranskikset ei ole ruokaa, vaan erikoisherkku (jos nyt niistä pitää).
No ei ole velvollinen tarjoamaan mitään muuta. Ilmoitat, ettei teidän lapset saa munkkeja syödä ja hommaat heille jotain muuta välipalaa.