Suosituksia akne-atopia-couperosa-ihon hoitoon?
Heippa! Olisiko kellään suosituksia kasvojen ihonhoitoon, kun minulla on sekä aknea, atopiaa että couperosaa. Viheliäinen yhdistelmä ja alkaa nyt 29-vuotiaana turhauttamaan kun ihoa vastaan joutuu koko ajan tappelemaan. Etenkin aknea olisi kiva helpottaa.
Olen syönyt akneen lääkettä useampaan otteeseen, se on aina auttanut pariksi vuodeksi ja sitten akne tulee takaisin. En myöskään syö maitotuotteita, suklaata tms. minkä olen huomannut aiheuttavan aknea. Atopia taas pahenee talvisin ja raudanpuutteen yhteydessä, siihen minulla on lääkerasva. Couperosa hengailee mukana, ei kovin voimakkaana mutta en myöskään soisi sen pahenevan :)
Olen tähän asti käyttänyt esim. Aqualan L:ää ja Ceraven kasvorasvoja. Ihonhoitorutiiniin kuuluu aamulla ja illalla kasvojen pesu, misellivesi, ja lopuksi kasvorasva. En käytä meikkiä tai muita ylimääräisiä tuotteita. Nyt alkaa tämänhetkiset putelit tyhjenemään ja mietin löytyisikö teiltä suosikkituotteita jotka olette kokeneet hyväksi tämäntyyppiselle iholle :)