Miten menetellä? Ostin vaatepaketin joka oli noh... huonoa :(
Tiedän ettei tämä tänne ehkä kuulu, joten pahoittelen jo heti.
Ostin tämän sivun osta&myy palstalta paljon pojan vauvanvaatetta ja tytön 74-86cm vaatetta, minulla oli ostoilmoitus ja teinkin 8 eri henkilön kanssa kauppaa, kolmesti henkilökohtaisesti, muut 5 krt postin kautta. Olin tyytyväinen jokaiseen paitsi tähän yhteen tänään tulleeseen.
Tiedän että eri henkilöillä on eri ajatus vaatteen kunnosta, tottakai. Mutta jos puhe on että osa pari kertaa pidettyjä, osassa vähän pesunukkaa, niin en kuitenkaan odottanut osaa haalistunutta, kauhtunutta, pesunukkaista ja tahraista vaatetta, myyjäkin itse vastata tahra-asiaan ettei pessyt koska ne mä voin ne pestä itse että lähtevät pesussa, toisaalta vaatteet tuoksuvat pestyiltä ja voimakkaalta pesuaineelta/huuhteluaineelta että näyttäisi että ne on pesty, mutta tahrat eivät ole lähteneet, niistä ei siis mitään mainintaa etukäteen mutta txt keskustelussa ne heti myönsi.
Maksoin paketista 40¿ missä piti olla 33kpl haluamaani vaatetta, no 29kpl ilmoitti olevan ja sanoi laittavansa muutaman kaupan päälle, no ei 4kpl vaan 6 niitä mitä halusin puuttui (on se 6kpl, jos laskee 2¿ kpl = 12¿) iso asia jo, ja kaupanpäälliset kun olivat nekin lisäksi tahrallisia, tai ainakin haalistuneita. Laskin itse noille mitä olisin ostanut 15¿, ja tahrattomille ja tosi haalistuneille ja kulahtaneille en mitään, en sellaista ostaisi ja jos omistaisin ne, antaisin hyväntekeväisyyteen, en myisi enää.
Mitä pitäisi tehdä ? Myyjä tarjosi 10¿ hyvitystä mitä en halua, vienkö takas ajaen n.80-90km matkan, häviten silti 9¿ postikulut + ei tuo matka ole ilmainen. Olisin ollut ihan " hiljaa" pettynyt jos kyse olisi ollut vain enemmästä pesunukasta jossain jopa haalistuneisuudesta mutta kun kyse on tahroista yms jolloin minusta vaate ihan kelvoton.
En tiedä mitä muuta tehdä, myyjä sanoo että saisi niistä sen 40¿ kirpparillakin, ja että on lomalla pe saakka mutta hei perjantaina mun pitäisi ne tuoda kun lauantaina on joku kirppis, ja en pääse juuri sinä päivänä ajelemaan tuota matkaa... enkä tätä tahalleen sano.
Joten siis suoraan sanoen en tiedä mitä tehdä... ei minusta ole ketään kovistelemaan, ilmaisin kyllä että pettynyt olen ja kirjoitin rehellisesti mikä oli se arvo mitä osasta niistä olisin maksanut (se 15¿) ja osa käyttökelvottomia (tahralliset on minusta sellaisia).
tuusis vähän neuvottomana :(
Kommentit (2)
Olen vain aiemmin ollut todella tyytyväinem, varsinkin huutonetin kautta, mutta täällä vauvalla on minullekkin helpompi myydä paketti koska en jaksa sitä vaivaa enää huutikseen listaamiseen, ja en ole saanut vielä yhtäkään valitusta, mikä on hyvä, paremminkin muutaman vakio ostajan myyjänä ja nyt löysin muutaman vakio myyjän miltä ostaa :)
sovimmekin myyjän kanssa että palautan paketin, häviän yhdet pk:t, hän toiset. Minusta asiallinen, kumpikin hävitään, mutta otetaan opiksi, myyjä loppujen lopuksi minusta ystävällinen ja eipä minuakaan yhden 8,70e menetys kamalaa ole, oppia ikä kaikki :)
Mutta älkää nyt kukaan tämän kokemuksen kohdalla lopettako myymistä tai ostamista tuolta vauvan palstan kautta, itse ainakin olen ollut aina tähän mennessä täysin tyytyväinen, kerran piti pakottaa myyjä ottamaan lisää vastaan rahaa koska myi NIIN hyvää tavaraa ja minusta liian halvalla, eli kun ne tuli ja totesin todella hyväksi niin maksoin lisää hänen tililleen, hänen vastusteluista huolimatta :) Joten oikeasti, varmasti on paljon jotka myy hyvää ja kohtuuhintaista tavaraa !
tuusis :)
Mutta kaupanteko netissä on tuollaista. Minä ostin pojalle vaatteita 60 eurolla ja vaatteet oli tahraisia, reikäisiä jne. Sovittiin myyjän kanssa, että saan palauttaa paketin, mutta maksoin molemmat postimaksut, eli maksoin 15 euroa tyhjästä. Sen jälkeen opin etten osta mitään näkemättä, kuvatkaan ei riitä.
Monta kertaa menee niin, että myyjä alkaa olla sokea omille rakkaille vaatteilleen, eikä näe niissä vikoja. Olen ostanut vaatteita joista myyjä snaoo, että painokuva vähän kulunut ja lopputulos on ollut kulahtanut body lähes näkymättömällä kuvalla jne.
En osaa sanoa mitä teet, ehkä vaan nielet tappion ja olet seraavalla kerralla viisaampi. Olen itse päättänyt etten myy netin kautta muuta kuin virheetöntä ja vien kirppikselle sellaiset joissa pienikin vika jolloin ei tule turhaa sanomista.