Ruis ja maitotuotteet aiheuttavat ilmavaivoja. Mitkä muut ruoka-aineet ja yksityiskohtaisemmin aiheuttavat ilmavaivoja? Kokemuksiasi?
Niin? Kaura joka on ihan mautonta pitäisi ottaa ruiksen sijasta. Mitä vaihtoehtoja ehdotatte?
Kommentit (17)
Palkokasvit ja niiden johdannaiset, kuten tofu. Järkyttävä pörinä ja kovat kivut. Mulle maito on ok, mutta ruis aiheuttaa myös kovia kipuja.
Ai ruiksen sijasta? Se on RUKIIN sijasta suomeksi. Herneet, pavut, linssit ja kaalit pierettävät erinomaisen hyvin.
Siemenissä on luonnontuotteista eniten kuituja. Lisäksi juureksia, vihanneksia, hedelmiä ja marjoja.
Vierailija kirjoitti:
Siemenissä on luonnontuotteista eniten kuituja. Lisäksi juureksia, vihanneksia, hedelmiä ja marjoja.
Lisäksi mantelit ovat hyvä kuidun lähde.
Sipuli, kaali (myös parsa- ja kukkakaali), pavut, linssit, herneet, nauris, lanttu, punajuuri, luumu
Jos sinulla on taipumusta ilmavaivoihin, googleta FODMAP-ruokavalio, joka listaa mitä kannattaa vältellä.
Mulla sokeri, tuntuu ja haisee siltä että mätänen sisältä päin.
En tiedä oikein missä vika, ehkä joku suolistoni bakteeri tms villiintyy sokerista ja alkaa hervoton kaasun muodostus ja käry. Järkkyä. Arvaatte että en paljon hirviä herkkuja syödä.
Tietyt kauraleivät on ihan yhtä hyviä kuidun lähteitä kuin ruisleipä. Minulla ruis pierettää armottomasti. Pavuista ja kaikesta laktoosimaidosta tulee sellaiset vatsanväänteet, että olen päivän petipotilas. Voi toki syödä entsyymejä, mutta ovat kalliita. Laktaasientsyymejä otan kun olen kylässä, koska ei ihmiset laktoositonta sina muista.
Ne, jotka voi käyttää maitoa ulkomailla ei muuten ole oikeasti laktoosi-intolerantteja. Heille pitäisi keksiä joku muu nimi kuten suomimaito-intolerantti.
Kannattaa kuulemma syödä basilikaa syömisen yhteydessä. Se saattaa auttaa. Erään asiakkaani ruoanlaittaja tietää kuulemma tuon kikan.
Suomen lypsylehmät ovat A1 kantaa kun taas alkuperäsrodut, vuohet ja suurin osa ulkomaisista lypsylehmistä ovat A2 kantaa.
Näissä on iso ero miten ihmisten elimistöt kestävät ja sietävät nämä tuotokset.
FODMAP-hiilihydraatit eli mainitsemiesi lisäksi mm. vehnä, ohra, omena, päärynä, palkokasvit ja sipuli:
https://www.hyvavatsa.fi/ruokavalio/fodmap-ruokavalio-valtettavat-ja-su…
Vehnä on itselleni pahin ilmavaivojen aiheuttaja, hyvänä kakkosena ja kolmosena sipuli ja sienet.
Kaikki hiilarit, viljat, ym. jotka alkavat fermentoitumaan suolessa aiheuttavat ilmavaivoja.
Palkokasvit eivät aiheuta, jos ne on oikein käsitelty eli liotettu, vesi vaihdettu ja irtokuoret poistettu.
Miksi tästä ei puhuta kun ja kun vain suositellaan ruista kuidun saamisen vuoksi? Ilmavaivat voivat olla ihan kärsimys.