Persoonallisen näköinen
Mallien ulkonäköä käsittelevästä ketjusta tuli mieleen. että mitä oikeastaan tarkoitetaan persoonallisella ulkonäöllä. Saisikohan tästä aiheesta ihan oman keskustelunsa tänne.
Kommentit (10)
Minusta se tarkoittaa vaan sitä, että jotenkin erottuu erikoisen näköisenä. Se ei kerro esim. mitään siitä erottuuko hyvällä vai huonolla tavalla. Persoonallisen näköinen nainen voi olla esim. ylväällä tavalla kaunis. Tai söpöllä tavalla kaunis. Toisaalta joskus persoonallisen näköinen nainen voi olla vähemmän viehättävä, jotenkin epäharmonisella tai epänaisellisella tavalla persoonallinen.
Ei ole klassisen kaunis piirteiltään ja lisäksi on jokin seikka ulkonäössä, mikä saattaa kiinnittää huomiota. Esim. suuri nenä tai suuri suu.
Sehän ei tarkoita sitä, etteikö olisi hyvän näköinen.
Persoonallinen eli massasta poikkeavan näköinen. Siihen riittää siis se, että poikkeaa vain omasta ympäristöstään eli muualla ei välttämättä ole mitenkään poikkeava. Sen voi sanoa hyvässä tai huonossa merkityksessä.
Jonkinlainen epäsuhtaisuus piirteissä, esim. muihin piirteisiin nähden isohko nenä tai leveät leukaperät, tai huomiota herättävä piirre, esim. luomi tai vinot silmät.
Minusta mallien ulkonäkö ei yleensä ole huomattavan persoonallinen. Enemmänkin aika huomiota herättämättömiä kasvoja, joita saa muunneltua meikillä haluttuun lookkiin.
Sitten ovat kaunotar-mallit kuten Cindy Crawford aikoinaan. Tai no, olihan hänellä se luomi...
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Ööö. DI mieheni on persoonallinen. Mutta en ymmärrä niitä muita ihmisjoukkoja.
Kysyin joskus hammaslääkäriltä voiko kunnalla oikoa vinoa etuhammasta. Hän vastasi että kunta ei sellaista tee mutta hänen silmäänsä näyttää lähinnä kivan persoonalliselta. Kaipa sillä tarkoitettiin että hampaisto ei ole perinteisesti kauneusstandardin mukainen mutta silti ihan kiva.
Minusta se tarkoittaa sitä, ettei ole ns. 'klassisen kaunis'.
Jos ajatellaan vaikka Suvi Koposta: hän on varsin klassinen (skandinaavi)malli. Säännölliset kauniit piirteet, ja joka muuntautuu hyvin erilaiseksi erilaisiin kuviin (riippuen millainen meikki, hiukset, vaatteet, tyyli on) esim. 'värikäs hippityttö' kukkakedolla, tai mustavalkoinen 'kova bisneslook' jne.
Sitten taas on esim. Saimi Hoyer, joka edustaa enemmän 'persoonallista kauneutta'. Hänen juttu oli punainen kiharapehko ja kulmakarvattomuus, mikä toimi tietyissä jutuissa hyvin, mutta koska ulkonäkö oli/on persoonallisempi mitä esim. Koposella, ei häntä olisi pystynyt 'muokkaamaan' ihan samalla tavalla äärilaidasta toiseen erilaiseksi.
Itsekin ymmärrän persoonallisen näköisen siten, että jotenkin erottuu muista joko positiivisesti tai negatiivisesti. Tuntemani ''persoonallisen näköinen'' on mieleenpainuvan näköinen. On korkeat poskipäät, terävä leuka, kapeat huulet, suuret silmät ja muutenkin on tumma. Näyttää hieman eksoottiselta haljujen suomalaisten keskuudessa. Ei hän välttämättä keskisessä Euroopassa olisi enää persoonallisen näköinen, vaan saattaisi olla jopa tavallisen näköinen.
Esimerkiksi Inga Sulin on persoonallisen näköinen, koska hänellä on erittäin korkeat poskipäät.
Loukkaavasti sanottu, sillä tarkoitetaan, että ulkonäössä on joku vika ja koetetaan kääntää se toisin päin. Vähän sama kun sanotaan että olet nuorekas (=olet oikeasti vanha) tai että et ole urheilullinen (=olet lihava, vaikka kyseessä olisi SM-tason kuulantyöntäjä).
Olen persoonallisen näköinen, nuorekas mies Stadista ja etsin sporttista nuorta naista kaikkeen kivaan. Koko ilmoitus on koodisanoja täynnä.