Miksi miljardeja kulutetaan aseisiin mutta ei talouteen??
Mennyt aivan yli tää sotahysteria kun ennen Ukrainan sotaa ei oltu edes vielä natossa ja käytettiin vähemmän rahaa. Nyt ollaan siellä ja vieläkin pitää kasvattaa miljardeilla. Sitten valitetaan kun mihinkään ei ole varaa.
Kommentit (24)
Pitää mennä muun euroopan mukana. Ei voi evätä ukrainalta tukea vaan olla yhdessä rintamassa muiden kanssa. Rahaa on jemmassa yllättäviä hankintoja varten tai sitten vaan otetaan velkaa.
Todella järjetöntä. Asehullut haaskaa rahaa.
Ja tuo usan vabhojen aseiden osto on tyhmyyden huippu. Oranssi kiristää ja huomaa ja me ollaan kontallaan faxiztin edessä.
Putinin vastaus kiinnostaisi kovasti.
Tai yleensä mitä Kremlissä asiasta sanottaisiin.
Epäilen että liittyy jotenkin siihen että Suomi halutaan pitää itsenäisenä valtiona. Mitä itse arvelet?
Voit vapaasti kysyä Venäjältä, miksi se toimii noin.
Taloudella ei tee mitään jos se on venäläistä taloutta.
Aseilla varmistetaan, että meillä on oma talous.
Voi voi. Osoittaako Suomi TAAS Venäjälle vihamielistä toimintaansa? Lol.
Millä meinasit puolustautua, jos Putin tai muu diktaattori päättää että otetaanpas tuosta haltuun pieni Suomi.
Vierailija kirjoitti:
Voi voi. Osoittaako Suomi TAAS Venäjälle vihamielistä toimintaansa? Lol.
Juuri näin. Naurettavia nämä väitteet että Suomi, lilliputtivaltio, muka osoittaisi jotain uhkaa valtavalle Venäjälle, jos vähän hankki aseita tms. Vaikka samaan aikaan Venäjällä on täysi sotatalous ja 50 % kansantuotteesta on sotatarvikkeiden keräämistä.
Vierailija kirjoitti:
Pitää mennä muun euroopan mukana. Ei voi evätä ukrainalta tukea vaan olla yhdessä rintamassa muiden kanssa. Rahaa on jemmassa yllättäviä hankintoja varten tai sitten vaan otetaan velkaa.
Ukrainan tulee voittaa tämä sota tai Venäjä jatkaa uusien alueiden valtauksella. Suomenkin itsenäisyys voi olla silloin vaarassa. Suomessa on pitkä maaraja Venäjän kanssa.
Jos aseisiin ei panosteta, niin raha vaihtuu rupliksi jolla on erittäin huono kurssi.
Kaalisoppa käryää ja iigorit kätyreineen itkee sitä.
Tuosta nyt alkuun itkemisen aihetta itämaalle. Ei oikein riitä enää fyffet kaikkeen mitä pitäs maksella, mm valtiollisten/valtion tukemien lafkojen palkkoihin.
Laput silmille niin voi kuvitella että Venäjä ei käy naapuriaan vastaan valloitussotaa parhaillaan ja tehtaat tuota siellä miljoonia ja taas miljoonia sotatarvikkeita täydellä höyryllä että voi jatkaa valloituksiaan.
Se, että sota saataisiin loppumaan olisi taloudelle erinomainen juttu. Ukrainan puolustukseen sijoittaminen ON talouteen sijoittamista.
Vierailija kirjoitti:
Putinin vastaus kiinnostaisi kovasti.
Tai yleensä mitä Kremlissä asiasta sanottaisiin.
Onhan täällä niitä putinin agentteja kertomassa kantansa asiaan.
Vasemmiston mielestä pitäisi laittaa kaikki rahat humanitaariseen maahanmuuttoon ja luopua miinoista ja armeijasta. Isä Aurinkoinen idässä on lasten ja Suomen ystävä, hän tuo nälkäisille täällä leipää.
Ukrainaan sijoittaminen on Suomen talouteen ja turvallisuuteen sijoittamista. Välttämätöntä Suomen tulevaisuudelle siis.
Ukrainan aseistuksen menee meidän rahat. Maahan minne edes eivät itse halua mennä takaisin sodan jälkeen.
Ukrainan tilanne ei liity Suomeen edes mitenkään. Miksi tätä ei vieläkään osata ymmärtää?