Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Li Andersson ja Jussi Saramo ukrainassa venäjän hyöktessä. Väestösuojassa

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Europarlamentaarikot Li Andersson ja Jussi Saramo olivat Lvivissä Ukrainassa, kun Venäjä teki ilmaiskun kaupunkiin.

Vasemmistoliiton edustajat vierailivat maassa osana saksalaisen Rosa Luxemburg -säätiön matkaa.

Andersson kertoo matkan olleen jatkoa vasemmiston yhteistyölle ukrainalaisten toimijoiden kanssa.

Vierailija
2/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelotti varmaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väestönsuoja on hyvä paikka pohdiskella pasifismia.

Vierailija
4/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moni muukin suomalainen poliitikko on ollut. Yllättävän monet tekevät retkiä sodan keskelle. En ole varma, onko se jaloa vai jännityksen etsimistä elämään.

Vierailija
5/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina kun sinne matkustaa joku näyttelijä tai poliitikko, tapahtui draamaa. Teatteria. Angelina Joliekin juoksi pommisuojaan korkkareissa samalla vilkutellen faneilleen. Huoh. Ja jos on sota, pitää varautua muutenkin tilaisuuksiin. Kummallista että tuolla juoksee kaikki ja paikalliset miehet pakenevat Suomeen telakoille töihin. 

Vierailija
6/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän Li sai ujutettua juttuun 😄

 

Matkoilla Ukrainaan on Anderssonin mukaan ollut vaikutus. Ukrainalaiset ovat hänen mukaansa kiitollisia vierailuista, sillä monet miehet eivät saa matkustaa maan ulkopuolelle.

Ei kukaan muu pysty yhtä hyvin tuomaan esille tilannetta ja miten ukrainalaiset näkevät Venäjän imperialismin.

Anderssonin mukaan ukrainalaiset nostavat matkoilla aina esille sen, että aseellinen tuki on ensisijaista. Kaikki muu Ukrainaan liittyvä riippuu siitä, miten ja milloin sota loppuu, Andersson kuvailee keskusteluja.

On kuitenkin aiheita, jotka eivät Suomen keskustelussa näy, hän sanoo.

Yksi sellainen on Ukrainan velkojen mitätöinti.

Ukraina on velkaantunut tosi rajusti sodan myötä. Heillä menee joka vuosi keskellä sotaa useita satoja miljoonia euroja velkojen takaisinmaksuun. Se on tietenkin rahaa, mikä olisi paljon järkevämpää käyttää puolustukseen ja maan jälleenrakennukseen.

Andersson sanoo, että Ukrainassa puhutaan paljon myös asuntokriisistä. Maan vuokrajärjestelmä on markkinaehtoinen eikä sosiaalista asumista juuri ole. Kun maan sisällä liikkuu miljoonia pakolaisia, yhtälö johtaa vuokrien rajuun nousuun, hän sanoo.

Meille sanottiin, että täällä on ihmisiä, jotka joutuvat muuttamaan takaisin Venäjän miehittämille alueille. Sen takia, että heillä ei ole asuntoa eikä mahdollisuutta esimerkiksi tienata elantoaan muualla Ukrainassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäiskö ukrainalle antaa lisäaikaa lainanmaksuihin? 

Vierailija
8/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Muistakaa, että Vasemmistoliitto on EU-parlamentissa Venäjä myönteisessä ryhmässä.

 

Tänään ajattelin, että tämä on aivan sairasta koko touhu. Putinin pitäisi lopettaa sota. Eikö hän uran alussa yrittänyt lähentää venäjää ja länttä? En tiedä. Mutta on se aika hullua ajatella, että venäläiset ja ukrainalaiset tappavat toisiaan tai että suomalaiset myös venäläisiä.

Onko niin, että putte nöyryytettiin ja venäjä ei kelvannut lännelle kun taas ukraina olisi kelvannut🤔 vai venäjä halusi ukrainasta valko-venäjän kaltaisen alusmaan? Ukrainan venäjänmielinen presidentti vaihtuikin zelenskyihin. 

Täällä me kaikki voitais elää sovussa ja venäjäkin olisi saanut talouden kuntoon.

Olla euroviisuissa urheilutapahtumissa. Onko tavalliset venäläiset muka tyytyväisiä tähän? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka suomalaiset voivat vieläkin olla näin pihalla asioista, ootteko vaan niin aivopestyjä ettei oma järki enää toimi vaan mennään massan mukana tietämättä asioista mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi seitsemän