Ajattelin kokeilla uutta tapaa hoitaa masennustani
Masennun aina uudestaan ja uudestaan. Välillä on ihan hyvä jakso, ja sitten taas alakulo valtaa. Mulla ei ole mitään syytä masentua (esim. traumat). Elämäni ei ole täydellistä, mutta se on ihan ok. Mulla on selkeästi tarkkaavaisuushäiriö, mutta en aio ainakaan toistaiseksi hakea mitään diagnoosia, koska en ole kiinnostunut lääkehoidosta. Olen yrittänyt muuttaa elämääni sopivammaksi (esim. vaihdoin istumatyöstä ruumiilliseen työhön.)
Söin ehkä 1,5 vuotta masennuslääkkeitä ja niistä oli ihan apuakin. Musta jatkuva lääkkeidensyönti alkoi kuitenkin tuntua vastenmieliseltä ja sen lisäksi unohdin usein ottaa lääkkeen, minkä seurauksena kärsin inhottavista vierotusoireista.
No, mulla on ollut tässä kesällä taas paha masennusjakso. Siihen osui vielä isojen päätösten tekeminen töiden ja koulutuksen suhteen. Olin aivan hajalla. Yhtenä aamuna heräsin migreeniin ja otin migreenilääkkeet tavalliseen tapaan. Samana päivänä, joitakin tunteja myöhemmin, ahdistus poistui täysin. Olin aivan puulla päähän lyöty: miten tämä tapahtui yhtäkkiä? Mikä aiheutti ahdistuksen häviämisen?
Parin päivän päästä mulle kirkastui, että syynä paremmalle ololle täytyi olla migreenilääke. Googlasin pakkausselosteen ja mulle selvisi, että lääkkeen toiminta perustuu serotoniiniin (eikä sitä siksi sivumennen sanoen olisi saanyt syödä sen masennuslääkkeen kanssa, jota mulle määrättiin). Noh, tässä taas vajosin ahdistuksen alhoon ja päätin kokeilla migreenilääkettä: toimi taas. Ahdistus hävisi, sain nukuttua.
Nyt aion ottaa migreenilääkettä aina tarvittaessa, esim viikon, parin välein. Katsotaan auttaako.
Onnea matkaan. Migreenille on kai aika monta mahdollista juurisyytä, joten vastaus voinee löytyä jostain sieltä.