Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

teinkä hyvät kaupat?

06.04.2007 |

ostin lapsimessuilta teutonian timmyt, saadaan ne vasta ens viikolla. Onko hyvät rattaat??



Täällä ainakin on kehuttu

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnittelut hyvästä valinnasta, ostit hyvät rattaat. Meillä on käytettynä ostetut vuoden 2005 Timmyt olleet päivittäisessä käytössä kohta vuoden eikä mitään moitteen sijaa ole.

Vierailija
2/19 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

toistaiseksi poika nukkunut vasta muutamat päikkärit noissa ja pihalla hiukka köpötelty, mutta pyhien jälkeen päästään kunnolla koklaamaan, kun esikoista aletaan viedä kerhoon jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teutonian omilta nettisivuilta en moisia löytänyt, enkä myöskään nettikaupoista. Minkä vuoden mallista on kyse?

Vierailija
4/19 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
5/19 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva oli 3kk ikäinen kun ne hankin ja sen jälkeen vanhat yhdistelmät olleet lähes käyttämättömät eli Timmyillä on pärjätty pienenkin vauvan kanssa. Ihanan kevyet käsitellä ja kuitenkin siinä mielessä jämäkät, että niillä pärjää huonommissakin olosuhteissa esim. sorateillä. Meillä siis -07 malli ja en ole huomannut mitään puoltamista, vaikka meidän rattaita lähes päivittäin joudutaan " runnomaan" kun ne laitetaan auton takakonttiin ja otetaan sieltä pois.

Vierailija
6/19 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

www.teutonia.com-sivuilla taasen ei ole mitään mainintaa, lienevätkö sitten vain Suomen markkinoille tarkoitetut, tiedä häntä. Saksalaisista nettikaupoisa ei noita myöskään näytä löytyvän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
09.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kun mies niitä liikkeestä haki, niin saatiin viellä hyttysverkko kaupan päälle, kun myyjä mieheni messuilta muisti =)

Vierailija
8/19 |
09.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Timmy ja Rocky on kehitetty vain pohjoismaiden markkinoille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
09.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä -06 malliset Timmyt ja en niistä luovu.

Yhdistelmien jälkeen tuli kokeiltua Brion Zenit rattaita ja Carena Sprint rattaita. Molemmista halusin pienen ajan päästä eroon.



Meillä 4-vuotias neiti ja käytetään noita lähinnä reisussa ja pitemmillä koiran ulkoilutus lenkeillä.

viime kesänä käytiin kokeilemassa miten kestävät Tallinnan mukulakivillä.

Hyvinhän ne kestävät. Neiti vain nukkui tyytyväisenä rattaissa vaikka isojakin töysyyjä tuli ja rattaat on edelleenkin kuin uudet.



Nyt kun mielessä (haaveissa) kummittelee toive pikkukakkosesta mietinkin josko ollenkaan enään edes tarvitsisin kunnollisia vaunuja,

kerta Timmyt jo on.



Hyvät rattaat ostit. Onnea hyvistä kaupoista.

Vierailija
10/19 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan teit hyvät kaupat, tai tietty riippuu että paljonko niistä maksoit ;-)



Me ostettiin Timmyt meidän tulevalle vauvalle, ei olla onneksi niin pimeitä että oltaisiin vielä käytetty, heh.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntuivat ainakin kevyiltä, meijän vauva on jo ensi viikolla 7kk siksi halusinkin jo hiukan kevyemmät kuomarit.

Vierailija
12/19 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostettiin kun esikoinen meni hoitoon 10kk ikäisenä ja tykkäsi vielä nukkua vaunuissa. Oli kevyet kuljettaa hoitoon ja mahtuivat takakonttiin kuin takakonttiin ilman että piti renkaita irroitella. Näissä kelpasi ainakin parvekkeella nukkua talvellakin. Hieman tuo kuomu on avoin mielestäni, mutta ovat silti olleet meillä kovassa käytössä esikoisella ja nyt kuopuksellakin ajatuksissa käyttää ykkösvaunuina. Yhdistelmät lähtevät myyntiin, kun ovat meillä ainakin turhat tässä vaiheessa - kuopus nyt 6kk. Mielestäni nämä ovat olleet loistohankinta!!! Parhaat meillä käytössä olleet, ja niitähän meillä on ollut Hartan TopLinet, Gracon Miraget, Timmyt, PegPeregon Pliko3, Carenan Tricar Twinit... Timmyt näistä parhaat, vaikkakin muutkin löytyvät varastosta edelleen Gracoja lukuunottamatta ;).

-vaunuihin hurahtanut 2 lapsen äiti-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran jo käytiin rattaat vaihtamassa uusiiin, kun puolsivat vasempaan eli eivät kulkeneet suoraan. Uusissa sama juttu.

Lastenturvan huoltopoika sanoi, että kaikissa kevytrattaissa on sama vika. Runko on niin heppoinen, että vääntyy ihan vaikka vain autoon runnomisesta. Kun akseli on millinkin vääntynyt, vaunut eivät enää kulje suoraan. Sanoivat, että voidaan kiikuttaa rattaat sinne vaikka joka viikko ja he oikaisevat akselin, mutta seuraavasta ovenpieleen kolhaisusta taas sama homma.



Jos sinuna voisin perua kaupat, tekisin sen.



Minä kaipaan vanhan ajan teräsrunkoisia yhdistelmävaunuja kaikkien näiden alumiinikevytrattaiden tilalle.



Vierailija
14/19 |
07.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet meinaan ainoa jonka noin kuulen timyjään haukkuvan. Enkä siis tuon sinun viestisi perusteella peru kauppoja vaikka se tosiaan olisi viellä mahdollista =) ollaan maksettu vasta käsiraha, ja mies noutaa kun tulevat.



Mutta kyllähän täällä välillä saa lukea myös että esim. emmaljugissa on ollut vaikka mitä vikaa yhdellä omistajalla jne. Sun kandee kyllä olla tiukkana liikkeeseen ja vaatia vaikka kokonaan uusi runko!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
07.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että vaadit saada uuden rungon, vaihtakoot vaikka teidän jo käytössä olleet kankaat ja kuomun toiseen runkoon myymälässä, jos kangasosat ovat jo likaantuneet. Joskus pyörien vaihtaminenkin auttaa, tai pyörien paikkojen muuttaminen. Mikään ratas ei toisaalta mene viivasuoraan ohjaamatta, mutta ei kai sellaista maastoa olekaan jossa rattaita voisi ohjaamatta työnnellä. Mutta todellinen puoltaminen EI kuulu asiaan. Olen vuosia ollut töissä lastentarvikeliikkeesssä, enkä nyt äkkiä muista yksiäkään Timmyjä joista olisi reklamoitu, mistään asiasta :O Carenoita, Emmoja, ABC:tä ja BRIOJA sitäkin enemmän ;) AP:lle, minusta teit hyvät kaupat, meillä ei itsellä ole Timmyjä (4 muut rattaat kylläkin, yhdellä lapsella...), mutta ne olisivat ostoslistalla, jos rattaita lisää tarvittaisiin.

Vierailija
16/19 |
07.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä vika on juuri näissä kevyissä alumiinirungoissa. Kun mies kävi rattaat vaihtamassa uusiin hän kysyi myyjältä onko tämä tavallista, ei kuulemma. Huollon kaveri taas sanoi, että akseleita oikaistaan koko ajan.

Harmittaa sikäli, että jos asiasta olisi mainittu kaupantekohetkellä, oltaisiin ostettu vähän järeämmät rattaat vaikka maksavatkin enemmän. Meillä on myös käytössä teutonia Rockyt ja ovat hyvät. Me emme autoile rattaiden kanssa eli ei tarvita sitä kevyintä ja kapeinta mallia sen takia.

Timmyt ostettiin 3v:lle viikonloppuretkiä varten, että voi nukkua kunnon päiväunet. Ajateltiin että ne siihen käyttöön välttävät, kun eivät ole ainoat rattaat jokapäiväisessä käytössä. Toiset Rockyt ostaisin, jos nyt saisin uudelleen valita.

Vierailija
17/19 |
07.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

toistaiseksi ajettu vain sisällä=)



Meillä nämä tulevat kuitenkin kovaan käyttöön että saa nähdä kuinka kestävär, uskon että hyvin, koska pelkkää hyvää olen kuullut.



Esikoisella meillä oli teutonian mistralit, kivat mutta kuitenkin isot ja emmaljungan edget. Joista emmaljungat erittäin kömpelöt, ne käytettiin nyt vauvalla vain koppa ajan, ja nyt siis timmyt.

Vierailija
18/19 |
07.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin oli/on puoltavat timmyt ja juuri vasemmalle puolsi. Vein liikkeeseen niin myyjä vaan väänteli runkoa ja sanoi että saa nämä menemään vaikka oikealle jos haluaa. Siellä sitten liikkeessä työnneltiin rattaita edes takaisin ja vaihdeltiin renkaiden paikkoja jne. Aika suoraan kyllä nyt kulkevat. Hieman hurjalta vaan näytti kun isokokoinen miesmyyjä runno meidän rattaita! Kaiken lisäksi näyttää että yksi renkaista ei ole linjassa muiden kanssa eli kun edestä katsoo on se hieman kauempana kuin muut. Ääh vaikea selittää.



Muuten ihan hyvät rattaat, ehkä jousitusta sais olla enemmän. Meillä myös seisomalauta kiinni ja ilman sitä hyvät työntää=)



Nyt haaveilen vielä kevyemmistä rattaista ;) Tosin 1v nukkuu vielä päiväunet rattaissa niin ei kannata suojattomampia ostaa.

Vierailija
19/19 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä niitä ole pahemmin säästelty. Edelleenkin ovat loistokunnossa, eivät puolla eivätkä muutenkaan " lenksu" tms. Olen ollut todella tyytyväinen enkä näistä luovu. Meillä vanhempi lapsi kulkee seisomalaudalla, joten se osaltaan on kyllä kulutusta lisännyt.



Mun mielipide on, että hyvät kaupat teit.