Tyhjentääkö poliisi aina Kaivopuiston?
Nuori lähti sinne ekaa kertaa, oli 21.30 paikalla ja soitti että poliisi ajaa pois.
Kommentit (7)
Tyhjentää aina silloin kun on liikkeellä on paljon nuoria humalassa, eikä heidän turvallisuuttaan voi taata muutoin kuin tyhjentämällä puisto
Kun on häiriöitä ihan turvallisuussyistä tyhjennetään ja käsketään nuoriso kotiin.
Tulihan nuori jo kotiin?
Siellä on joskus ryöstöjä ja/tai tappeluita ja poliisi yrittää turvata tilan tyhjentämällä sen. Ei se ihan paras paikka nuorille ole iltamyöhällä muutenkaan.
Siellä vilahtaa veitset ja lompakot ja perstaskusta törröttävät älypuhelimet katoaa parempiin suihin. Tuollaista ainakin on uutisoitu viime vuosina Helsingistä.
Omalla nuorellani oli pieleen mennyt alkoholikokeilu. Olen ikuisesti kiitollinen poliiseille, jotka odottivat hänen vieressä Kaivarissa kunnes sain haettua hänet kotiin.
Pitäisi ymmärtää jo ihan sellainen perustavanlaatuinen asia, että tuollaiset joukkokokoontumiset on yleensä laittomia. Miten niin joku saattaa kysyä : Järjestäjän on tehtävä ulkona yleisellä paikalla järjestettävästä yleisestä kokouksesta suullisesti tai kirjallisesti ilmoitus kokouspaikan poliisille vähintään 24 tuntia ennen kokouksen alkamista.
Yleensä mitään ilmoitusta ei olla tehty ja he rikkovat monia muitakin lakeja, kuten aiheuttavat häiriöitä, yleistä turvattomuutta jne. Voitte käydä lukemassa nuo lakipykälät, monia tälläisiä kokoontumisia toki katsotaan läpi sormien, vaikka ne voitaisiin ihan hyvin kieltää ja lopettaa, niinkuin nytkin on tehty.
Eikö kukaan tiedä?