Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
luonnon köyhtymisen tutkimukseen erikoistunut tutkimuaryhmä epäonnistui ja löysi uusia elinlajeja Turusta
25.07.2025 |
He nimeävät vuosittain kymmeniä tieteelle tuntemattomia eliölajeja eri puolilta maapalloa. Yksikön tutkijat selvittävät aktiivisesti myös Suomen eliölajistoa esimerkiksi Varsinais-Suomen alueella.
Skanssin Biodiversiteettipuistosta löytynyt Brachycyrtus ornatus -laji luokitellaan ahmaspistiäisten heimoon Ichneumonidae, johon kuuluvia lajeja on löytynyt Suomesta harmillisesti jo yli 2 800. Alaheimolla ei ole vielä suomenkielistä nimeä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Ja löytyihin Suomesta vastoittain aivan uusi oma eläinlajinsa, Pusa saimensis. Siis saimaannorppa varmistui kokonaan omaksi lajikseen.
Mutta eihän se yhden uuden alalajin ja yhden uuden jo olemassaolevan lajin uudelleennimittäinen omaksi lajikseen auta yhtään mitään, koska niin moni kasvi- ja eläinlaji on katoamassa tai vaikeuksissa.