Eka käynti puheterapeutilla, mitä siellä tehdään?
Hei kaikille,
mitä ensimmäisellä kerralla puheterapeutin luona tehdään? Meillä on juuri 3-vuotta täyttävä poika, jolla joitakin sanoja ja muutama lause (äiti ajaa auto), mutta puhe on epäselvää, puhe haluja kyllä vaikka muille jakaa. Olen nyt alkanut pohtia ja valmistautua tulevaan jos puheterapeutti ilmoittaakin että kaikki ei olekaan ihan ok, olen tähän asti ajatellut, että puhe tulee vaan hitaammin. Poika on muuten vilkas, rohkea, erittäin reipas miehen alku. Syöminen ym sujuu, mutta esim. pukeminen ja hampaiden pesu on lähes poikkeuksetta tehtävä pakolla.Koska pojalla on omaa tahtoa, tuntuu,että en itse tiedä onko kaikki uhmaa vai eikö hän tosiaan ymmärrä kaikkia? Yhteiset puuhat askartelu, leipominen on aika lailla hankalaa, koska kananmunat on aina lattialla vaikka isovelikin( 5v.) koettaa parhaansa mukaan opastaa pikkuveljeä.Odotan nyt kovasti, että tietäisin itse missä mennään...onhan hän vielä pieni, mutta miten teillä muilla on alkanut epäilykset, lievimmissäkin puhe häiriö tapauksissa ja miten siitä edetty?
Kaikki vastaukset on tervetuleita...
Kommentit (6)
vaan hän suosittelee tarkempia tutkimuksia, jos epäilee jotain ongelmaa olevan. Eli vastausten saamiseen menee aikaa jopa vuosi ja sittenkin diagnosit voivat muuttua.
Puhe-ongelmat on yleisiä ja kuitenkin lievemmästä päästä " erityislapsiosastoa" . Onhan se pelottava ajatus ettei oma lapsi ehkä olekaan " normaali" , mutta ei se oikeasti olekaan niin kamalaa kuin pelkää.
tasosta ja kommunikoinnin sujumisesta. Eli tietoa tulet saamaan, mutta tietysti lisätutkimukset voivat olla tarpeen (esim. kuulontutkimukset ja yleinen kehitystaso yms).
Toisin kun Minttunella sanoi, puheen kehityks
Eli toisin kuin aiemmin mainittiin puheongelmat eivät ole lieviä asioita. Tai jos nyt ajatellaan tiettyjä lieviä puheen ongelmia, niin asia voi olla näin. Mutta yleensä erityislapsilla ei ole vaikeuksia " vain" puheessa, vaan moninaisesti kielellisissä taidoissa ja kommunikoinnissa ylipäätään. Ja nämä ongelmat ovat kyllä hankalia, koska kommunikointi on niin keskeistä ihmiselle.
Hyvin usein, kun on kysesssä jollain tavalla vammainen lapsi, vammalla on myös vaikutusta kommunikointiin jollakin tavalla. Vaikeimmissa tapauksissa koko kommunikointi voi estyä (esim. vaikea kehitysvamma, autismi). Myös normaaliälyisellä lapsella voi olla erityisvaikeuksia kielellisessä kehityksessään (esim. dysfasiaa), joka tällöin vaikeuttaa kommunikointia ja kielen sekä puheen kehitystä ja myöhemmin mm. lukemista ja kirjoittamista.
ovat kuitenkin aika lieviä " vikoja" , jos vertaa vaikka vaikeaan kehitysvammaisuuteen tai autismiin. Ymmärsin kirjoituksesta, ettei lapsen kehityksessä epäillä olevan viivettä, vain puheessa.
En epäile etteikö puheterapeutti kertoisi mielipidettään ja tutkimustuloksiaan, mutta lopullista tietoa lapsen kehityksen tasosta ja diagnosista ei heti voi saada. Ja vaikka joku diagnosi tehtäisiin, sekin voi muuttua ajan myötä.
Kirjoitin huonosti ajatukseni. Toivottavasti tämä selvensi.
Meillä on kaksi kielihäiriöistä lasta. Vanhemalla pojalla ajattelin aluksi olevan vain lieviä ongelmia. Puhe oli kuitenkin lausetasoista, joskin ajoittan epäselvää. Ikää oli 5v. 6kk kun menimme esimmäisen kerran puheterapeutille. Hän ensi jutteli meidän kanssaan ja sitten leikin avulla " testaa" millä tasolla puhe on. Puhterapeutti laittoi aika pian lähetteen lasten neurologian osastolle. Kun sinne menimme pojalla oli ikää 5v.11kk ja hieman yllätyksenä tulikin, että puheen ymmärtäminen oli todella pahasti jäljessä eli 3,5v tasolla. Diagnoosiksi tuli monimuotoinen kehityshäiriö, koska ongelmia oli/on edelleen myös hienomotoriikassa (lähinnä piirtämisessä, kynäotteessa yms.). Hän on saanut viime elokuusta asti puheterapiaa 2x/vko ja nyt on neurologian jakso taas menossa ja olemme huomanneet, että pojan kehitys on mennyt valtavasti eteenpäin. Ja " testeissäkin" se näkyi. Nyt ollaan jo omalla ikätasolla!
Hei!
Nuoremman lapsen ongelmta olivat niin merkittäviä, että itse vaadin 3v. neuvolassa päästä puheterapiaan. Samalla tavalla ensi juteltiin mikä meidän vanhempien mielestä on ongelma ja sitten muutamia kertoja lapsi kävi puheterapiassa ja taas lähete neurologille. Daignoosian vaikea puheen- ja kielenkehityshäiriö, sekä autistiset piirteet. Puhterapiaa 2x/vko Kelan kustantamana. Nyt daignoosi on muuttumassa epätyypilliseksi autismiksi.
Eli kuntoutus kannattaa aloitta mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. Diagnoosin tekeminen pienelle lapselle on vaikeaa, joten se saattaa muuttua vuosittain, kun päästään pidemmälle tutkimuksissa. Mutta elämä ei lopu vaikka diagnoosin saisikin. Lapsi on yhä sama ihan oma lapsi kuin aiemminkin. Kuntoutus auttaa ja siihen kannattaa uskoa. Samoin aika. Mahdollista diagnooosia ei tarvitse pelätä.
sinulta kysellään miten puheenkehitys on lähtenyt vauvana liikkeelle, mitä ongelmia puheen kanssa on nyt ja mitä muita huomioita olet tehnyt. Puheterapeutti ottaa kontaktin lapseen, saattaa leikkiä lapsen kanssa ja ehkä hiukan testailla miten puheenymmärryksen, sanavaraston ja lauseenmuodostuksen kanssa on asiat. Seuraavilla käyntikerroilla perehdytään tarkemmin puheen ikätasoon ja saatetaan tehdä jonkinlaisia tehtävätestejä kunhan on ensin tutustuttu.