mitä tekisit tässä tilanteessa?
Yksinäinen lapseton sukulaisesi on kuollut ja teet hänen kuolinsiivoustaan. Kotoa lipastosta löytyy testamentti, jossa kaikki testamentataan tiettyyn yleishyvään kohteeseen.
Testamentissa ei lue, että tämä on tehty asianajotoimistossa /olisi useampia kappaleita tms, ja todistajatkin ovat joitain keistä kukaan ei tiedä. Lainattu jostain naapurista tai kadulta tms. Puhtaasti kotikutoinen viimeinen tahto.
Jos testamentti nyt "katoaa", sitähän ei ikinä ole ollutkaan, jolloin etäiset sukulaiset perivät kaiken.
Vetäisitkö testamentin vessanpöntöstä ja saisit mukavan summan muiden sukulaisten ohella, vai noudattaisitko vainajan tahtoa?
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Testamentti pitää löytyä esim pankista, lakitoimistosta yms virallisesta paikasta. Takkaan vaan ja rahat tilille.
Näin mäkin vähän ajattelen, mutta siten toisaalta moraali meinaa iskeä päälle. Veikkaan, että tätä testamenttia "ei ikinä ollutkaan". Kyse on noin 20ke summasta, jonka kaikki me saisimme. Ap.
Kaivaisin sukulaisen ylös haudastaan ja panisin sitä perseeseen. Senhän sä halusit kuulla.
Mä sain yhden testamentin tällaisen epämääräisen löytyneen paperin avulla. Yksi kuolleen sukulaiseni vanha tuttava oli lukenut lehdestä sukulasen kuolemasta, etsi minut käsiinsä ja sanoi,että.oli säilyttänyt pyynnöstä testamenttia.
Kannatti ilmoittaa lehdessä.
Vierailija kirjoitti:
Kaivaisin sukulaisen ylös haudastaan ja panisin sitä perseeseen. Senhän sä halusit kuulla.
Homous ja nekrofilia on harvinainen kombo
En osaa sanoa.. en kyllä ehkä pystyisi kavaltamaan kuolleenkaan rahoja.
Tuntuisi tosi väärältä.
Ehkä jos lahjoituskihde olisi jokin ryvettynyt tai huijaava organisaatio..
En osaa sanoa.
Testamentti pitää löytyä esim pankista, lakitoimistosta yms virallisesta paikasta. Takkaan vaan ja rahat tilille.