Vihreä siirtymä ja muovikassi
Ideologia etenee ja nyt maksetaan muovipussista enemmän jolla maailma pelastuu ja kauppias tai kauppa rikastuu.
Kommentit (14)
Hinnankorotuksella on tarkoitus vähentää muovikassien käyttöä ja siten tuotantoa. Käytä kestokassia.
Täähän on sitten helppo ja arkinen tapa osoittaa mieltään.
Puuvillakassi vasta onkin saastuttava ja kestomuovikassi kerää bakteereja ja likaa itseensä urakalla.
Osa käyttää kaupan muovipusseja roskapusseina. Yksikin mummo osti kerralla seitsemän. Eikö järki sano, että ihan roskapussejakin myydään.
Paljonko se nyt sitten maksaa? Onko edes yhtä euroa?
Eikö ne ole kierrätysmuovista tehty?
Meidän naapurissa mietitään kuinka meidät tuhotaan ja EUssa mietitään käyriä kurkkuja, ma- muuttajien oikeuksia, irtoavia pullonkorkkeja ja muovikasseja. Tämän takia olemme pulassa.
Naiset keskittyvät aina vääriin asioihin.
Vierailija kirjoitti:
Vihervassu voisi tosiaan joskus kertoa kuinka köyhä suomalaisen pitää olla että maailma pelastuu joltakin määrittelemättömältä katastrofilta.
Sitä odotellessa vihervasemmisto suorittaa omilla metsäpalstoillaan avohakkuita, kuittaen hyvät rahat ja kieltämällä hakkuut muilta.
Puhumattakaan "vihreästä siirtymästä", kun luontoa uhrataan tuulivoimaloille ja aurinkopaneeleille ja datakeskuksille. Onko kukaan kuullut nykyvihreiden puhuvan kulutuksen vähentämisestä?
Halutaanko ihmisten pysyvän poissa kaupoista sateella vai kastelevan ostoksensa kangas- tai paperikasseissa tai niissä isoissa avoaukkoisissa kestokasseissa? Paperikassi ei edes kestä sadetta.
Minä ja minun muovikassini! Ja itse ansaitsemaani eläkkeeseeni ette koske!
Käytä sitä samaa kassia useamman kerran. Yksinkertaista.
Vihervasemmisto taas loisii kela tuilla kotona paitsi silloin kuin tekevät galluppeja, ovat lakossa, omistavat kaikki mediat tai ohjailevat kauppojen hintoja. Ehtiväistä porukkaa!
Maksakoon vaikka 5 euroa.
Keräsin siistejä ja ehjiä muovipusseja rannalta ja lenkillä. Viime kesänä 20 kappaletta.
Ei ole tarvinnut tölkinkeräyspusseja ostella.
Vihervassu voisi tosiaan joskus kertoa kuinka köyhä suomalaisen pitää olla että maailma pelastuu joltakin määrittelemättömältä katastrofilta.
Sitä odotellessa vihervasemmisto suorittaa omilla metsäpalstoillaan avohakkuita, kuittaen hyvät rahat ja kieltämällä hakkuut muilta.