Muilla paha allergia juuri nyt? Oon ihan loppu
Käytössä päivittäin Histec, allergiasilmätipat ja nenäsumute. Ei meinaa auttaa siltikään, henkeä ahdistaa myös. Ja kova väsymys, ihan kuin olisi flunssassa ja kuumeinen.
Kommentit (11)
Meinasin itse tehdä samanlaisen aloituksen. Olen kärsinyt näistä oireista yli 20 vuotta, mutta diagnoosia ei ole. En käytä mitään lääkkeitä tähän. Noh, kurkkupastilleja ostin. Viime yönä oireet tuntuvat kuitenkin vähän helpottaneen. Oireet tosin saattavat mennä tosin sekaisin sen kanssa, että kärsin ilmeisesti myös B12-vitamiinin puutoksesta, vaihdevuosioireista ja mielenterveysoireista ja muutenkin jatkuvasti hengenahdistuksesta ahdistuksen ja paniikin takia.
nyt on pahin koivun kukkimiskausi vuosikymmeneen, mutta pitäisi alkaa etelässä jo parin viikon päästä helpottaa.
Mulla onneksi toimii lääke (Kestine Lyo), joten ei paha. Nuo Zyrtecit ja Histecit on yhtä tyhjän kanssa mulle, vähän voi hengitystieoireisiin auttaa, muttei esim. silmiin tai ihon kutinaan. Kestine Lyo auttaa.
Vierailija kirjoitti:
Meinasin itse tehdä samanlaisen aloituksen. Olen kärsinyt näistä oireista yli 20 vuotta, mutta diagnoosia ei ole. En käytä mitään lääkkeitä tähän. Noh, kurkkupastilleja ostin. Viime yönä oireet tuntuvat kuitenkin vähän helpottaneen. Oireet tosin saattavat mennä tosin sekaisin sen kanssa, että kärsin ilmeisesti myös B12-vitamiinin puutoksesta, vaihdevuosioireista ja mielenterveysoireista ja muutenkin jatkuvasti hengenahdistuksesta ahdistuksen ja paniikin takia.
Kuitenkin nämä oireet tuntuvat nyt pahimmilta kuin mitkään aikaisempien keväiden allergiaoireet. Joinakin vuosina itselläni ei edes ole ollut mitään oireita.
Ei enää kauan kestä, puut kukkii jo...
Nyt on pahin siitepölykesä 10 vuoteen (oli uutisissa ehkä 3 viikkoa sitten). Vaikeuttaa elämää myös ei-allergikoille, allergikoista puhumattakaan.
Minulla ap:n oireet paitsi ei ole allergiaa ja siten ei lääkkeitäkään käytössä. Jatkuvasti limainen olo.
Mulla on auttanut Dymista hyvin nuhaan sekä silmäoireisiin.
Ihan kamalaa.
Karmea väsymys koko ajan, kurkku kutisee ja hengittäminen raskasta, nuha...
Telfast 1 päivässä, mut pakko ottaa 2.
Alkoi jo helmikuussa. En ole koskaan elämässäni kokenut tällaista. Vaikka koivulle, heinälle ja pölylle allerginen (kävin allergiatestissä tänä vuonna) en ole edes tarvinnut ottaa lääkkeitä aikaisemmin olleenkaan.
Tänä vuonna tuli sokkina - ja helvettimäisen painajaisena - konkreettisesti kuvattuna.
Unettomia öitä, painajaisia että kuristun tai hukun. Yöt rutikuiva nenä, kaikki käyty läpi, ensin oli muuten huoneilman kosteus (ilman laitetta) alle 30% mikä on jo terveydelle erittäin haitallista, sitten hankin Beurer ilmankostuttimen, höyrystävä ei ionisoiva, mikä toimi. Kosteus kunnossa siis, mutta oireet jatkuivat. Kävin jopa akuutissa 2 kertaa, yksityisellä 7-8 kertaa, terveysasemalla loputtomiin.
Lääkärit eivät pystyneet diagnostisoida; parin kerran jälkeen yksityis sanoi "lievä poskiontelotulehdus".
Lääkärit vain antavat lääkkeitä, eivät kotihoitoa.
En ole koskaan kokenut tällaista, joten kaikki te täällä: ette ole yksin!
Kyllä. Samoln. Ei koskaan aiemmin ole olluþ näin vaikeaa. Mikään ei tahdo auttaa astmaankaan. Mikä ihme uusi kasvi ? tms tämän saa aikaan?