Ministeri Juuso vuosilomalla to ja pe
Siis akka tuli juuri pitkältä sairauslomalta ja heti jää lomalle. Eihän noille mitään vuosilomaa kerry. Kansanedustajilla on koko ajan lomia, ministereistä en tiedä. Mutta omituista, että heti jäi lomalle.
Kommentit (11)
Hieman omituista pakoilua. Ei tainnut haluta mennä eduskunnan kyselytunnille.
Tää lomailu taitaa olla noille ihan vaan ilmoitusluontoinen juttu.
Taitaa olla pikemminkin "vuosilomalla". Kakka lensi tuulettimeen siihen malliin viimeisimpien aivopierujen jälkeen, että Juuso ei kestänyt ottaa vastuuta sanomisistaan. Voisi jäädä tämän loman jatkoksi kokonaan pois ministerin tehtävistä. Näytöt on jo annettu ja ne ovat vain huonontuneet kerta kerralta.
Ministeri Juuson kannattaisi alkaa etsiä itselleen sellaisia töitä, jossa pärjää.
Onko kaikilla muillakin ministereillä tällaisia vuosilomia, joita voi käyttää halutessaan?
Purra käski lomalle, ettei tulisi töpeksimään kyselytunnille, kun muutenkin perseiden kannatus jyrkässä alamäessä.
Onko ministeri siis virkasuhteessa, jossa kertyy vuosilomaa? Lisäksi ilmeisesti eduskunnan toiminnasta koko ajan lomaa.
Yleensä tuollaisia yllättäviä lomia haetaan ja myönnetään, kun ei ole mitään tärkeää työtehtävää. Juusolla olisi ollut eduskunnan kyselytunti ja ties mitä. Mutta hänpä jää viikon rankan uurastuksen jälkeen LOMALLE. Ihan käsittämätöntä.
Se on vaa ilmoittanut sihteerilleen, että hei mä olen loppuviikon lomalla. Nähdään ehkä maanantaina.
Onkohan se taas puhelinyhteydessä ministeriöön lomansa aikana, kuten kertoi saikultaan olleen. Ottais nyt kerralla niin pitkän loman, jotta sen paikalle voitaisiin hankkia pätevä sijainen. Tai hakisi reilusti eroa ministerin tehtävistään, kun ei niitä pysty kunnialla hoitamaan.
Miksi ministeri Juusolle ei määrätä sijaista, kuten kuuluu?
Vierailija kirjoitti:
Ministeri Juuson kannattaisi alkaa etsiä itselleen sellaisia töitä, jossa pärjää.
Joku kanslistin homma kunnalla yms.
Yhtään väheksymättä ko työtä.
Työnvälttelijät tuonne eduskuntaan hakeutuu