Jos työvuoro alkaa päiväkodissa klo 8.51
...pitääkö silloin olla valmiina "osastolla" lasten luona vai voiko vasta 8.51 tulla paikalle pukkariin, riisua ulkovaatteet jne.
Ihme kellonaika 8.51.. olis nyt edes 8.50. Heh
Näissä on eri käytäntöjä, niin siksi kysyn. Olen ollut tehtaalla töissä, jossa piti klo 6 olla työvaatteet valmiina koneen äärellä eli töihin piti tulla jo hyvissä ajoin ennen et ehti riisumaan ja pukemaan hullusti vaatetta, menee osastolle joka ei ollu ihan pukkarien vieressä jne.
Olen myös ollut toimistolla, jossa riitti kun klo 8 oli paikan päällä ja siinä sitten alkoi käynnistelee tietokonetta jne.
Kommentit (7)
Jos työpaikalla ei tarvita erityisiä työvaatteita kuten esimerkiksi leikkaussalissa, työaika alkaa siitä kun kävellään tavallisissa vaatteissa työpaikalle. Jossakin toimistotyössä on ollut kellokorttilätkä ulko-oven vieressä ja jossakin toisessa taas työaika alkaa siitä, kun on avattu hyvä tovi tietokonetta ja kirjauduttu sovelluksella työhön.
Kun työvuoro alkaa olet valmiina tekemään töitä eli lasten luona. Kaikenlaisia sitä palkataankin jos tämä on epäselvää.
Töissä pitää olla tuolloin tekemässä töitä.
Naisvaltasilla aloilla pitää olla kaikki vaatteet vaihdettuna ja krumeluurit tehaynä ennen työaikka. Miesvaltaisilla aloilla saavat vartin palkallista aikaa vaihtaa vaatteet yms ennen ja jälkeen työvuoron.
Hmm mites jos koulu alkaa klo 8:00, käveletkö silloin vasta koulun ovista sisään ja viet takkia naulakkoon? Mulle ainakin jo lapsena opetettiin että vähintään viitisen minuuttia ennemmin pyritään olemaan paikalla.
Johan on kysymys. Jos työaika alkaa 8:51, niin jos sit vasta sais alkaa vaihtaa työvaatteet päälle,nii mähän kävisin ensin suihkussa,pesisin hampaat,laittaisin hiukset jne. Ja olisin lounastaukoon mennessä valmis aloittamaan itse työt. Toki voit miettiä lapsia tuovien vanhempien kannalta,jos lapsi on sovittu otettavaksi hoitoon klo 9:00 ja pitäs töihinkin ehtiä,nii lastenhoitaja siellä vielä vasta pukkarissa hääräilee ja harjaa hiukset.
Ehkä kannattaa kysyä pomolta, mutta yleisoletuksena pitäisin että työvuoron alkaessa ollaan valmiina tekemään töitä.