Olen lähellä työuupumusta, mutta en osaa hakea apua
Usean viikon ajan kaikki työhön liittyvä ahdistaa. Vapaa-aika menee sohvalla maatessa, kun syke on taivaissa pienestäkin rasituksesta. Joitain öitä nukun hyvin, mutta sitten taas menee monta yötä huonosti nukkuen, jolloin heräilen pitkin yötä, en saa unta tai näen painajaisia. Epämääräisiä pää- ja vatsakipuja on päivittäin. Välillä olen meinannut univaikeuksien vuoksi mennä työterveyteen, mutta en oikein tiedä mitä hyötyä siitä on. Joku viikon sairausloma vain kasaa töitäni, jotka teen sitten uusien töiden lisäksi. Meillä töissä on välillä joku uupunut töissä, mutta en ole nähnyt mitään konkreettista muutosta heidän työolosuhteissaan, vaikka periaatteessa työnantajan pitäisi asialle jotain tehdä. Työnkuvan muuttaminen ei ole mahdollista. Ainoa apu työterveydestä on lääkkeet. Olen etsinyt uutta työpaikkaa, koska nykyinen työkuva ei minulle sovi. Aloittaessani tässä työssä, työ oli erilaista. Nyt erilaisissa muutoksilla työstä on tehty todella kuormittavaa. Kerron vielä, että olen normaalipainoinen ja minulla on terveelliset elämäntavat, ennen kuin joku käskee laihduttamaan.
Millaista apua olette saaneet uhkaavaan uupumukseen?
Kommentit (7)
Hae salkkua. Itse IT-alalla olin ja yhtenä aamuna en enää päässyt vuoteesta ylös. Työkyvyttömyyseläkkeellä. Kusipääpomo sanoi irti päivää ennen kun kannustimet laukesivat. Vääristä syistä. Olin niin rikki, että en jaksanut taistella. Parisataatuhatta euroa rikkaampi on hän. Pakeni miljooniensa ja rallienglantinsa kanssa jenkkeihin. Moikataan kun tavataan. (Emme tapaa)
Hae sairaslomaa. Heti. Lyhyt se kyllä on mutta parempi kun itsensä loppuun polttaminen kokonaan.
Mutta miten sitä sairauslomaa "haetaan"? Työuupumus itsessään ei ole sairausloman syy. Pelkään, että lääkärinkäynti on hukkareissu, jos vaikutan liian järkevältä.
ap
Vierailija kirjoitti:
Mutta miten sitä sairauslomaa "haetaan"? Työuupumus itsessään ei ole sairausloman syy. Pelkään, että lääkärinkäynti on hukkareissu, jos vaikutan liian järkevältä.
ap
Siitä tulee masennusmerkintä papereihin koska sillä saa palkallista saikkua toisin kuin tuöuupumuksella.
Ihmiset tahtoo uuvuttaa. Työnteko kivempaa.