Lasten talviloma
Olen yksinhuoltajaäiti ja koko lasten talviloman töissä. Mies ei ole kuvioissa, piste.
En ehdi ilman autoa aamulla viemään lapsia leireille tms koska ne alkaa myöhemmin kuin työni. Lapset ovat siis kotona koko viikon.
Yritin kyllä kaikenlaista ennen lomaa mutta aina ne tyssäävät tähän samaan ongelmaan.
Kummien luokse pääsevät yhtenä päivänä. Sukulainen "hoitaisi" ( eli istuisi asunnossani juomassa kahvia) koko viikon jos maksan bensat. Lapset tarvitsevat aktiviteettejä ja niihin hän ei lähde. Voin kuvitella tuon viikon jälkeen kuinka lapset ahdistavat liikunnan puutteesta kun möllötetään sisällä.
Muuta minulla ei ole. Kertokaa vaihtoehtoja syyllistämättä.
Kommentit (12)
Ota saikkua. Nyt on vaikka mitä pöpöjä liikkeellä. Ja alle 12 vuotiasta saat jäädä kotiin hoitamaan kolmeksi päiväksi.
Normaali 10v ja 12v viettävät aikaa kavereidensa kanssa.
Kiitos lapsen luokkakaverin äidille, kun autat ja kuskaat lapset aamulla leiribussille.
Vierailija kirjoitti:
10 ja 12
Erityislapsia?
Kai nyt tuon ikäiset osaa yksinkin liikkua ja ulkoilla? Talutatko sä ne kouluunkin? Ihme paapomista taas.
Vierailija kirjoitti:
Normaali 10v ja 12v viettävät aikaa kavereidensa kanssa.
Meillä lapset valitsi kotiloman, kun kaveritkin on ihan vaan kotona.
No sama se on meillä. Lapset saavat hengailla kaikki päivät kotona rauhassa keskenään ja peleta pelejään. Niiden mieles varmaan paras loma ikinä, vaikka itse tunnen syyllisyyttä kun ei pysty mitään extraa järjestämään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Normaali 10v ja 12v viettävät aikaa kavereidensa kanssa.
Meillä lapset valitsi kotiloman, kun kaveritkin on ihan vaan kotona.
Kiva kun kuuntelit lapsia. Moni aikuinen ei ymmärrä, että lapset elää sitä samaa arkea kuin me aikuisetkin. Lapsillakin on oikeus omaan aikaan ilman, että aikuiset koko ajan ohjaa ja säätelee ja täyttää sitä lapsen kalenteria.
Ihan tavallisia lapsia. Ajatelkaas jos lomalla ei ole mitään aktiviteetteja. Kyllä minusta on tärkeää olla jotain, ei viikon kotona sohvalla pelaaminen ole ok.
Meillä on peliaika 1h päivässä, loput tunnit kuluu lukien tai hengaillen ulkona missä ei kavereita näy. Ovat joko lomalla ulkomailla, leireillä tai Lapissa. Näin täällä päin. Ei siis ole kavereita.
Muuten kyllä omatoimisia. Eli onko ideoita?
Vierailija kirjoitti:
Kai nyt tuon ikäiset osaa yksinkin liikkua ja ulkoilla? Talutatko sä ne kouluunkin? Ihme paapomista taas.
Tämä nyt on taas näitä asiattomia joihin en edes kommentoi sen kummemmin.
Lasten iät?