Nuorisoväkivalta (Oulun kristalliyö)
Nykyisin kun puhutaan, että nuoret on niin väkivaltaisia, niin satuin kuulemaan tapauksesta nimeltä "Oulun kristalliyö", joka tapahtui elokuussa 1990. Melkoisen kuuloinen juttu, muistaako joku tuosta jotain? Itse näin viittäkymppiä lähentyvänä en muista kuulleeni tuollaisesta koskaan mitään.
Oulun kristalliyö oli perjantain ja lauantain välinen yö 10.11. elokuuta 1990, jolloin nuoriso mellakoi Oulun keskustassa. Paikalla oli enimmillään arviolta tuhat 1220-vuotiasta nuorta. Mellakoijat hakkasivat ja kivittivät poliiseja, kaatoivat poliisiautoja ja murtautuivat liikkeisiin särkien ikkunoita ja varastaen omaisuutta. Alussa alivoimainen poliisi joutui perääntymään, mutta vahvistuksia saatuaan kukisti mellakan muutaman tunnin päästä.
Kommentit (9)
Muistan tuon.Oli tarkoitus mennä keskustaan illalla mutta olin liian pelti kiinni lähteäkseni.
M52
Muistan vain hämärästi, koska olin 6-vuotias silloin.
Muistan. Vetelin vihervassareita käkättimeen.
Muistan hyvin kun olin itse 16 v. Paljon tuosta oli uutisissa.
Hyvä meininki oli. Nykynuorisosta ei ole mihinkään.
Vierailija kirjoitti:
Muistan. Vetelin vihervassareita käkättimeen.
Höpönpöpön, tuollaista termiä ei edes ollut 1990.
Tuolloin nuoret oli hevareita, punkkareita, skinejä, juppeja/snobeja, jonkin verran jo hoppareitakin.
Ja huom., ihan kantasuomalaisia nämä. Eihän 1990 toki paljon muita vielä ollutkaan.
Vierailija kirjoitti:
Muistan. Vetelin vihervassareita käkättimeen.
Kun ei historiaa tunneta yhtään 🙄 Vasemmistolaiset oli lähinnä teollisuuden miehiä tuolloin ja vihreät partasuumiehiä + Heidi Hautala. Ei teinit noissa piireissä liikkuneet.
Paikalla oli enimmillään arviolta tuhat 1220-vuotiasta nuorta pitäisi tietysti olla 12-20-vuotiasta nuorta.