Miksi norjalaiset eivät ole jääneet kiinni dopingista ja reisilihakset ovat muita urheilijoita suuremmat?>
Kommentit (18)
Norjalaisen urheilija prototyyppi on niin sama että joku epäilisi geenimanipulaatiota. Todellinen syy on että norja on niin epätasainen maa että ne joutuu aina kävelemään joko ylä tai alamäkeen ja siinä kunto kehittyy.
Itse oletan että yleisin doping ongelma on että testaajina on kahden passin miehiä. Kuten Koopee Kyrö aikanaan totesi että samat miehet jotka ennen kilpaili doupattuna on nyt doping testien takana.
Kun urheilija tietää sen milloin häntä testataan ja testaajat ei häiritse urheilijaa niinä päivinä jolloin kiinni jääminen riski olisi, niin se on suuri etu.
Just viimevuonna yksi polkupyöräilijä kärähti ja olihan noita muitakin paljon, kuten se Therese Johaug joka sai paljon mediahuomiota.
En viitsi katsoa videota, mutta APn väite otsikossa on täyttä hatusta heitettyä shaissee jonka saa todistettua vääräksi pikaisella googletuksella.
Veritankkaus ei myöskään näy missään testeissä.
Norjassa ei omat puukottele selkään. Niin kuin Suomesda. Hel vetin kus ipäinen teko sekin kun se äm mä nosti esiin sen doupoijutun löydetystä laukusta. Missään muusss maassa ei näin olisi toimittu. Korkeintaan käsketty uteliasta akkaa pitämään laukku omanaan. Kaikki muutkin douppasivat ja varmasti vieläkin.
Kv antidoping ryhmässä on paljon norjalaisia jotka varoittavat omiaan etukäteen tehtävistä testeistä.
Kestävyysurheilussa ei isoilla lihaksilla ole tekoa. Esimerkkinä Johaug, joka on heinäsirkkamainen olento.
Vierailija kirjoitti:
Kestävyysurheilussa ei isoilla lihaksilla ole tekoa. Esimerkkinä Johaug, joka on heinäsirkkamainen olento.
Ei, mutta douppaa silti eli tarvitsee sekin lisäaineita.
Vierailija kirjoitti:
Veritankkaus ei myöskään näy missään testeissä.
No ei tarvii jos on gilbertin oireyhtymä. Bilirubiinit koholla koko ajan.
Norjassa on niin paljon vuoria että jopa vauvoilla on siellä leg day joka päivä.
kuulemma testeihin on aikaa varautua 24 tuntia ja siinä ajassa ehtii haihduttaa ylimääräiset doping aineet kehosta
Entäs norjalaiset yleisurheilijat?
Aloittaja tarkistaa norjalaisten edustajien osuudet näissä eri hiihtolajien komiteoissa ja saa vastauksensa.
Onhan nuita kärynnyt enempi kuin suomalaisia. Miksei Suomessa kukaan käryä?
Koska kukin maa hoitaa treenikaudella doping-valvonnan itse, niin homma riippuu täysin miten tarkkoja maat haluavat olla. Aikoinaan puhuttiin, ettei esim. Jamaikalla ei ollut ennen Lontoon olympiakisoja budjettia testaamiselle. Vähemmän yllättäen Usain Bolt ei koskaan kärynnyt. Norja nähtävästi valikoi yhdessä kohtaa testattavat tason mukaan jättäen terävimmän kärjen testaamatta. En yllättyisi, että osassa maita yllätystesteistäkin infotaan riittävissä ajoin. Mikäli treneikaudella joku sattuukin kärähtämään, niin osa maista uskoo kaikki selitykset ja vain varoittaa.