Taloussuklaarasia ei ole minusta joululahja
Ihmettelen jos joku ostaa jotain tarjouskonvehtirasioita, vieläpä vaivautuu paketoimaan ne ja antaa kaikille ystäville/sukulaisille tms. samanlaiset. Jos aikoo antaa lahjan niin voi sitä vähän miettiä saajan mukaan.
Suklaarasia voi olla vaikka tuominen jos mennään kylään, ei se mikään varsinainen lahja ole eikä sitä todellakaan kannata paketoida, etenkin jos joku pandan tarjousaski.
Kommentit (14)
Lopettakaa lahjat kokonaan. On meinaan kaikilla hieman helpompi elämä sen jälkeen.😩 Jokainen ostaa vain itselleen oman maun ja hintaisen mukaista.
Suklaanystävälle se on ihan hyvä lahja. Itse kyllä ilahdun aina.
Taloussuklaalevy on kyllä ihan eri asia kuin konvehtirasia. Leipoja kyllä voi tykätä saadessaan taloussuklaata. Eikä nuo tarjousrasiatkaan ole enää nykyään yhtä halpoja kuin ennen.
Itse ilahdun, mutta turha kyllä paketoida.
Siksipä kukaan ei edes valmista taloussuklaarasioita.
No kuule, ihmettele ihan rauhassa.
Voit myös hankkia elämän.
Aloittajalle voisi antaa turpaan lahjaksi, osoittaa kommentillaan sen, että ansaitsee väkivallan. Nyt eletään tiukkoja aikoja.
Vierailija kirjoitti:
Suklaanystävälle se on ihan hyvä lahja. Itse kyllä ilahdun aina.
Suklaan ystävälle on kohteliasta antaa hyvää suklaata, jota ei ole 3-pack Panda.
Taloussuklaata ei myydä rasioissa, mahtaakohan ap:lla nyt mennä vellit ja puurot sekaisin ja tarkoittanee juhlapöydän konvehteja niitä kun on usein tarjouksena ja on se perinteinen rasia antaa lahjaksi.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä. Ei kukaan anna näkkileipääkään joululahjaksi, vaikka saisi kolme pakettia halvalla.
Minusta nämä eivät ole vertailukelpoisia. Näkkileipä on tavallista arkisyötävää, suklaata toivottavasti syödään harvemmin, ja vaikka vain juuri jouluna. Eihän sitten voisi antaa mitään, jos sille linjalle lähtisi. Viedään sitä joulukukkiakin, saa niitäkin halvalla.
En kyllä haluaisi sellaista Pandan tai muutakaan palmuöljysuklaarasiaa.
Olen antanut näkkileipää joulahjaksi näkkileivän suurelle ystävälle.
Kyllä. Ei kukaan anna näkkileipääkään joululahjaksi, vaikka saisi kolme pakettia halvalla.