Vanhalle 80v mummolle teknot soimaan?? Kyseessä muistisairas tätini, niin ajattelin piristää. Voimme yhdessä tanssia ja nauttia musiikista.
Kommentit (9)
Joku saattaa tykätä, joku toinen ei. Aika usein pitävät enemmän nuoruusvuosiensa musiikista, toki poikkeuksiakin on.
Kokeile pois! Äitini 87 v. kuuntelee mielellään mm. Palefacea ja Samuli Putroa.
Mun noin 80-vuotiaat vanhemmat tykkää ainakin EDM:stä. Ysärimusa antaa energiaa, he sanoo. He ei muutenkaan ole oikein stereotyyppisiä vanhuksia, esim. pelaavat paljon tietokoneella. Molemmat ollut insinöörejä työelämässä ollessaan.
Vierailija kirjoitti:
Provohan tämä on.
Muistisairaalle pitäisi soittaa sitä musiikkia, mistä hän on joskus nauttinut ja joka on hänelle tuttua.
Juurikin näin. Muistisairas muistaa kyllä sen musiikin, josta hän on aikoinaan nauttinut.
EI. Osa voi ahdistua ja järkyttyä siitä. Tekno on konemusiikkia ja se voi pelottaa muistisairasta, melua. Dance voi olla kaukaisesti tanssittavaa, nuorille. Osa ei halua mitään kovia ääniä tai valoja, haluaa vaan rauhaa. Mistä musiikista piti ennen. Mistä hän saa iloa. Talvella pitää varmistaa onko jalat kylmät tai paleltaako, onko kuuma kohta, nälkä, koskeeko, mikä, närästääkö. Usein miettiä miten voi. Koska hän ei ehkä itse pysty siihen.
Provohan tämä on.
Muistisairaalle pitäisi soittaa sitä musiikkia, mistä hän on joskus nauttinut ja joka on hänelle tuttua.