Muutto huomenna klo 9, enkä...
ole tehnyt asian eteen mitään! Siis kaikki kamat täysin paikoillaan! Onko mitään toivoa saada pakattua? Miksen kertakaikkiaan pysty edes aloittamaan - tai siis urakka tuntuu niin toivottomalta, etten pysty. Kolme huonetta ja keittiö siis kokonaisuudessaan...
Kommentit (32)
Eikä ne hommat hoidu kun vain täällä olet ja murehdit...
kummasti ap:lla ollut aikaa roikkua netissä vaikka hommaa olis ollut pakkauksen parissa..........
jollet aio muuttaa, niin soittelet aamulla heti liikkeen auetessa peruutus. Mut toisaalta oma on töppäyksesi ja itse maksat peruutuksen.
Meillä kolmio ja kyllä pakkasin viikon.
Melkein menin lankaan!
" Suostuuko ne muuttomiehet kantamaan Ikean sinisissä kasseissa niitä kamoja? Ei meillä mitään muuttolaatikoita ole, kun tää tuli niin äkkiä."
Toi paljasti!
jos näkisitte meidän kämpän niin huomaisitte, että on provosta kaukana ;)
En uskalla paljastaa firman nimeä, nostavat vielä jonkun kanteen. Joka tapauksessa helsinkiläinen ihan kunnon firma kyseessä. Putkimies teki virheen, jonka itsekin myönsi. Ei paljon voivottelut nyt kyllä auta, aika hyvin sotkee elämän tällanen.
Lapsella vielä tuli kuumetta iltaa myöden, on ollut pari päivää nuhainen. En saanut oikein mitään pakattua, ennen kuin kävi nukkumaan - nyt alkaa jo näyttää siltä, että ehkä aamuksi valmis, jos yön valvoo. Vaatehuoneen ovea ei voi avata, oon vaan heitellyt kamoja sinne, ne vyöryy ulos jos oven aukaisee :)
Vedät vaan pusseihin. Ei vie kauaa aikaa. Kirjat naruilla nippuihin. Astiat laatikoihin jos sellasia on. Jos ei niin kattilat ym mitkä ei säry saat myös säkkeihin. Pakkaamisen voi hoitaa tosi nopeastikin, sen tiedän, mutta uudessa kodissa sitten purkaminen tuossa tapauksessa ottaa enemmän energiaa. Miksi noin? Etkö halua lähteä kodistasi??
Tsemppiä vaan!
Ja onhan yökin aikaa!
kun just olen rakkaudella saanut laitettua kaikki paikoilleen, ja sitten tuli putkimiehen aiheuttama vesivahinko, ja nyt pitää lähteä tilapäiseen evakkoon jonnekin hornanperseeseen... Ketuttaa niin kovin, että en pysty jotenkin nyt ajattelemaan huomista muuttoa ollenkaan, mutta tiedän, että ongelmissa ollaan, jos tavarat ei oo aamulla lähtövalmiina. Mies on toisella puolen Suomea ja tenava pyörii jaloissa. Helkkarin helkkari.
Älä jää nysväämään liian tarkasti, nyt ei ole aika kierrätyspohdinnoille. Vain yksinkertaista laatikkoon sullomista, pussien täyttämistä. Selvät rojut ja roskat viet roskiin, mutta säästä pussit ja laatikot.
Tule tänne kolmen tunnin päästä kertomaan, mitä olet jo laittanut.
Sinulla on sikäli hyvä tilanne, että sinun ei tarvitse siivota samalla, koska lähdette remppaa pakoon. Ehdit hyvin, mutta se vaatii persausten tuolista irroittamista
NYT.
evakkoloukosta ;) Heittelin viimesiä tavaroita niihin Ikean kasseihin, kun muuttomiehet kantoivat huonekaluja jo autoon. Tuli hieman hoppu siinä viime metreillä vielä, mutta loppu hyvin, kaikki hyvin. Eilisen aikana oli jo kaikki evakkoasunnossa paikoillaan.
tulin kertomaan, ettei voi olla mahdollista pakata niin nopeasti, että aamulla olisi KAIKKI valmista....
Tai jos joutuvat sun kamoja pakkaamaan, ottavat siitä kyllä niin monta tonnia, että joudut pankista lainaa ottamaan sitä varten. Nimimerkki muuttomiehen vaimo.
onko koko kämpän oltava tyhjä?
Etkö voi jättää osaa kamoista esim. vaatehuoneeseen/toiseen makuuhuoneeseen? Tai yksinkertaisesti vaan kaappeihin? Otat vaan kaiken sen mitä tarviitte ennen kun pääsette muuttamaan takasi? vai pääsettekö muuttamaan takasi?
Etkö ole itse osannut tehdä mitään etukäteen? En voi ymmärtää tuollaista laiskuuttaa :(
Me muutettiin pari kuukautta sitten ja pakattiin vasta paria päivää ennen lähtöä. Muuttopäivänäkin vielä laiteltiin kamoja paketteihin, mutta hyvin se meni!
Eli töpinäksi nyt vaan niin ehdit kyllä!
Paljon jätesäkkejä ja laatikoita joihin vain laitat tavarat.
Minäkin vasta tavaroita purkaessa uudessa asunnossa lajittelin kiertoon menevät vaatteet, verhot yms.
kimpassa. Ja lapsi vielä hoitoon mummolle siksi aikaa jos mahdollista.
Mummolaan 300km. Kaikki on kiireisiä, tosin en ole apuja kysynytkään, en yleensäkään kysy ja asiat hoidan ajallaan, mutta nyt oikeesti en voi saada kotia kasaan aamuun mennessä. Ainoastaan pieneen vaatehuoneeseen voi jättää tavaraa, kaikki muu on vietävä. Mies on täällä vain viikonloppuisin, eikä viime viikonloppuna ollenkaan.
Taidan mennä aamulla topakkana tohon ovelle ja sanoa, ettei muuteta mihinkään.
Mies jossain hornantuutissa ja aamulla muutto, kaikki pakkaamatta, EIKÄ MUUTTOAPUA! Ethän sä yksin niitä tavaroita minnekkään saisikaan ja millä meinaat kuljettaa ne?
Ja sille joka ihmettelee, miten putkimies voi tehdä tällaisia vahinkoja, sanon, että putkimiehet ovat vain ihmisiä ja vesivahinkoja sattuu vuodessa tuhansia tuhansia...