kakka vaipassa -> käsi perässä
onko muilla? meidän 1v8kk on alkanut kakkaamisen jälkeen työntää kättään vaippaan ja sitten on joka paikka siinä! aina ei ehdi väliin.. mitä voisi tehdä?
niusku
Kommentit (12)
tai ei se kyllä ole yrittänykään niitä bodyn nappeja auki. Siinä meni sitten sekin neuvo. Toivottavasti joku apu löytyy " vaivaan" .
Meillä 1v7kk tekee aika usein kakat pottaan, silloin pitää toki olla vieressä mutta sittens e kakka ei ärsytä häntä vaipassa.
mutta ei osaa ilmoittaa hätäänsä.. sanoo vasta sitten kun on jo tullut ja käsi käynyt! =) aamu pissit ja päiväunien jälkeen pissit pottaan onnistuu!
niusku
Meillä poika menee piiloon kakalle ja sitten käsi vaippaan... Sitten huutaa äitiä tai tulee näyttää kättään, ei kivaa. Ja potalle ei osaa kakkaa tehdä, kokeiltu on! Täälläkin otetaan mielellään vinkkejä vastaan!
täytyy olla aika näppärä lapsi joka saa pujotettua kätensä vaippaan sillä keinolla. Ja varsinki ku laitat sukkahousut/kalsarit heti vaipan päälle, sitten bodyn kiinni ja ehkä vielä housut.
Esim. Citymarketit myy Napero-merkkisiä bodyja jotka isokoisia. Meillä poika 90cm pitkä ja sopii helposti isoimpiin kokoihi.
Sama ongelma on täälläkin, neiti 1v11kk on tehnyt samaa jo jonkin aikaa.. Se auttoi aluksi, kun vaipan vaihdossa laittoi tuon bodyn ja sukkikset heti päälle takas. Vaan mitäs teet nyt, kun neiti osaa riisua sukkikset sen verran, että se käsi pääsee vaippaan sieltä taipeesta? Tulee kyllä onneksi esittelemään heti, että " Kakka!" , joten ei yleensä ehdi sotkea jokapaikkaa. Sitäkin kyllä tekee joskus.. Ja potalle ei suostu tekemään juuri mitään, kun ei malta istua paikallaan siinä, helpompaa on juosta karkuun ja sitten pissata/kakata matolle/lattialle/lelujen päälle jne..
Että neuvoja otetaan vastaan!
Vaikka tiedän, että ei oikeesti hauskaa, mutta kirvoitti kyllä naurut - mielikuva on elävänä päässä.
Tämä ei kyllä auta yhtään, mutta sinne pottaankin saa käden tungettua tai vaikka dipattua porkkanan jos niikseen tulee =). Mutta onhan se tietysti hallitumpaa siellä potalla.
Oletteko testanneet supistajaa vessanpönttöön - jospa se kiinnostais kun aikuisetkin käy siellä?
Supistaja on, kun ennen ei suostunut käymään pissillä muualla kuin pöntöllä. Tosiaan potalla/pöntöllä on esteetön kulku... Mutta menee kai tämä vaihe ajan kanssa ohi. On se meillä jo ainakin vähän helpottanut. Tänään juoksi vessaan ja huikkasi, että menee kakalle ja pissille! :D
Joo sorry muakin alkoi naurattamaan, kun muillakin on asian kanssa ' ongelmia' , meidän poitsu ei suostu istumaan potalle, vaan tahtoo seista siinä. Sitten kun sillmä välttää niin kirmaisee esim. taaperokärryn nurkkaan asialleen, siinä äiti sitten kirmaisee perään ja kiidättää kaverin vessaan mutta osa tupsahtaa jo matolle, pisut lorautellaan hekotellen millon mihinkin. Ikää on vasta 1,3 v, pottailu ei vielä suju mitenkään päin. Bodyjä pidämme myöskin, on vaan vikkelä jaloistaan. Toinen suosikki on vääntää asia kesken ruuan, ei siinä mitään, mutta on jotenkin huomannut että kun istuu toisella kankulla ja vääntää niin tulos purskahtaa hassusti toisesta lahkeesta ulos.. :)
osaako lapsesi aukaista bodyn napit ja sen jälkeen vetää sukkahousut nilkkaan? Käsitinkö nyt oikein?
Ensimmäisenä vaipan päälle sukkahousut ja sitten vasta bodyn napit kiinni. Eli sukkahousujen yläosa on bodyn alla piilossa. Eikä meidän poika osaa/saa revittyä bodyn nappeja auki.
Ädä78:
Sama ongelma on täälläkin, neiti 1v11kk on tehnyt samaa jo jonkin aikaa.. Se auttoi aluksi, kun vaipan vaihdossa laittoi tuon bodyn ja sukkikset heti päälle takas. Vaan mitäs teet nyt, kun neiti osaa riisua sukkikset sen verran, että se käsi pääsee vaippaan sieltä taipeesta?
Mahtaako olla ikään liittyvä kun neiti (nyt 1 v 9 kk) on tehnyt samaa puolisentoista kuukautta. Tosin nyt vähenevässä määrin, kun olen sanonut että riittää kun sanoo että kakka on tullut, sitä ei tarvitse sormen päässä esitellä ;-D Kai sitä vaan jossain iässä pitää kokeilla miltä mikäkin tuntuu.
Ja puolukanvarvun ihmettelyyn siitä osaako tuon 1 v 11 kk ikäinen avata bodyn napit ja riisua sukkikset vastaisin sivuhuomautuksena että onko se jotenkin poikkeuksellista? Kun meillä tyttö on osannut viime kesästä asti avata napit ja repiä sukkikset alas. Tosin osasi silloin jo laittaa sukatkin jalkaan. Mutta sillä siis ei ollut väliä onko sukkikset bodyn alla vai päällä :-)
Kaisu ja toukotyttö -05
Puolukanvarpu: