Muita vähän nukkuvia 1-vuotiaita??
Olen itse ollut aina kova nukkumaan, töissä käydessä piti saada vähintään 9 tuntia unta yössä. Nyt minulla on kuitenkin ihana tyttönen, 1v2kk, joka nukkuu max. 10 tuntia yössä. Joskus vaan 9. Ja koska itse en vaan ehdi nukkumaan vielä klo 19 kun tyttö menee, niin univelka alkaa painaa, ja joka-aamuiset viimeistään klo 5 aamuheräämiset vaativat veronsa.
Kaiken lisäksi tuntuu, että kaikilla tutuilla on oikein hyvin nukkuvia vauvoja/taaperoita... Päiväunia tyttö nukkuu yleensä 1,5 tuntia aamupäivällä, ja joskus annan torkahtaa hetkeksi iltapäivällä, että jaksaisi iltaan asti, mutta kahdet kunnon unet lyhentävät yöunia entisestään.
Nyt tyttö nukkuu siis n.19.30-05 (heräämättä, onneksi), aamuherätys on aina jossain tuolla 4-5 välillä siis. Olemme koittaneet myöhentää nukkumaanmenoa illalla, että aamutkin myöhentyisivät, mutta sillä seurauksella, että tyttö herää silti noin aikaisin ja nukkuu siis vaan vähemmän yöllä. Monta viikkoa kokeilimme, eikä vaan toiminut.
Onko siis kohtalotovereita?
Kommentit (8)
Kokemuksesta sanon - esikko nukkui 13-15t vuorokaudessa parhaimmillaan ja kuopus on aina selvinnyt max 12t vuorokaudessa!! Eli jo tuossa iässä nukkui n.10 tuntia yöllä ja loput päivällä. Ja harvoin tuli täyteen se 12 tuntia. MEillä iltauni tuli (ja tulee edelleen, nyt 2v4kk) klo 20 (viim.20.30) ja aamu alkaa yleensä klo 06...
TUossa vajaa ja vähän päälle 1v. oli kanssa tuollainen noin 5pintaan heräämisen vaihe, ja yleensä tyttö sen seurauksena nukahti uudelleen joskus 1,5-2,5tuntia valvottuaan (jolloin isosisko oli sit jo hereillä..).
Meillä on lasten aamuheräämisiin auttanut pimennysverhot, mutta niiden negatiivinen puoli on sit se, ettei niitä ole reissussa aina saatavissa. Mutta meillä siis vuoden ympäri pimennetään huone, jotta uni maistuisi paremmin etenkin aamusta.
Unirytmin muutos on vaikea, se tapahtuu korkeintaan 15min/kerta ja viikossa-kahdessa voi kuulemma tapahtua tuo 15 min myöhennys. Meillä ei ainakaan muu kuin aika ole auttanut - nyt välillä kuopuskin nukkuu klo 07 asti, tosin silloin sit päiväuni/iltauni kärsii, joten kokonaistuntimäärät pysyy meillä samoina lähestulkoon aina.
Puolitoistavuotias ja niin tutulta kuullostaa unirytmi ei nuku pitkään tämäkään ei ole koskaan nukkunut ei edes vastasyntyneenä. Tuttua on myös se, että pahemmin ei voi muuttaa illalla nukkumisaikaa sillä uni tulee silmään mutta kokeilepa tätä. Meillä myöskin herätään viiden paikkeilla mutta nyt olemme saaneet venytettyä vähän vaille kuuteen ja nukkumaan menoaika on kahdelsalta (pidän itse siitä että illalla jää vähän omaa aikaa joten mitä sitten että aikaisin herätään siihen tottuu). Sen sijaan että yrität muuttaa illlalla nukkumaanmeno aikaa lähde siitä, että aamupäivällä saa ottaa torkut mutta max 15 min. Meillä poika tarhassa ja koska herää niin aikaisin ei jaksa klo 12 asti jolloin iltapäiväunet joten saa nukkua torkut ja hyvin pian tottui siihen että herätetään ja jaksaa iltapäiväuniin asti joilta joudutaan aina herättelemään. Kun nukkuu pitemmät iltapäiväunet niin jaksaa sitten vastaavasti illalla pikku hiljaa aina vähän enemmän ja näin voit yrittää siirtää nukkumaanmeno aikaa.
Mutta samaa mieltä olen siinä että olet onnellinen kun vauva nukkuu koko yön meillä välillä ei näin ole eikä vauva-aikana koskaan ja silloin vasta olikin väsynyt. Pahinta ei ole lyhyet yöunet vaan unien keskytyminen se on pitemmän päälle jopa terveydelle vaarallista koskaan et pääse syvään uneen. Mutta onneksi kyllä ne unirytmit siinä koko ajan muuttuu lapsen kasvaessa välillä tulee takapakkia ja sitten taas elämä hymyilee. Sen kyllä huomaa, että nyt kun opettelee puhumaan ja puuhaa päivät pitkät koko ajan ja juoksee ympäriinsä niin kyllä uni maistuu.
Makoisia unia vain kaikille (pienten lasten äideillä tämä enemmän fantasia kun totuus tiedetään)
ainakin äidin jaksamiseen. eli poika 1v3kk mennyt aina kohtuullisen aikaisin yöunille ja herännyt aikaisin, nykyään laitetaan yöunille 19.30 ja herää aamulla 6.00. vielä ennen yksiin päiväuniin siirtymistä aamun rytmi oli se, että heräsi 4-5 aikaan jutustelemaan eikä meinannut enää nukkua. ja tähän ei ole missään vaiheessa auttanut se, että laitettaisiin myöhemmin nukkumaan (harvoin edes jaksaa valvoa pidempään), ollaan kokeiltu jo 19 nukkumaan menoa ja klo 21 nukkumaan menoa ja kaikkea siltä väliltä, aina herää samaan aikaan. mutta tässä alkuvuodesta aloin sitten siiirtämään häntä yksiin päiväuniin (nukkui kahdet 1-1,5h mittaiset päiväunet). nyt hän nukkuu yöt rauhallisesti (satunnaisia hammas- tmv. vaivoja lukuunottamatta) aamukuuteen asti ja päiväunia (2-)3 tuntia. koen että tämä muutos auttoi ainakin minua jaksamaan paremmin ja poika itsekin vaikuttaa nukkuvan paremmin. on aina ollut helppo nukahtamaan, mutta nyt rytmin ollessa tällainen, nukahtaa samantien kun laittaa illalla sänkyyn tai päivällä ulos. pidämme melko tarkasti rytmistä kiinni ja lopetimme hiljattain päiväunituttikäytön (joka entisestään rauhoitti päiväunia, ei havahdu kitisemään tutin perään, kuten aikaisemmin, jos putosi suusta).
Juu, olen huomannut, että niinä päivinä, jolloin tyttö on nukkunut vain yhdet päiväunet, ovat yöunet olleet vähän pidemmät. Mutta harvoin yksien päiväunien taktiikka onnistuu, ellen sitten väkisin pidä aamupäivällä väsymystään huutavaa tyttöä hereillä... Normaalipäivänä tyttö herää siis n. klo 5, nukkuu päiväunet ehkä 9.30-11 ja toiset pikkutorkut rattaissa lenkillä ehkä 14.30. Alle puoli tuntia annan nukkua tällöin.
Mekin pidämme siitä, että illalla jää omaa aikaa edes vähäsen, ja miehellä olisi kuitenkin aamuherätys klo 6 (samoin kuin minulla kun palaan töihin syksyllä), joten hirveästi ei tuota rytmiä tarvitsisi muuttaa. Täytynee kokeilla tuota 15 min taktiikkaa, en ollutkaan kuullut moisesta!
Tiedän kyllä hyvin, miten kamalaa on heräillä öisin, nämä nykyiset yöunet kun olemme luoneet usean unikoulun avulla. Vauvana hän heräili tunnin-kahden välein joka yö... Välillä haaveilen toisesta lapsesta, mutta en uskalla ottaa sitä " riskiä" , että toinenkin nukkuisi yhtä huonosti. Pari vuotta täytyy saada nukkua kunnolla välissä. :)
yksiin uniian auttoi meillä se, että " kehitin" menoja aamupäiviin, eli yleensä ulkoilua ennen lounasta (puistoilua, koska rattaisiin nukahti helposti) tai jokin kerho/kyläily. Aluksi koin olevani julma, että näin valvotin lasta, mutta melko kivuttomasti tämä loppujen lopuksi onnistui. Ja päivät tuntuu meistä molemmista nykyään kivemmilta, kun on selkeät " rutiinit" ja ohjelmat :o) Tosin tällaisina pakkaspäivinä, kun ei pääse ulkoilemaan eikä ulos nukkumaankaan, niin seinät meinaa kaatua niskaan...
Minä annan lapsen nukahtaa silloin, kun hän on väsynyt enkä koskaan herätä päiväunilta tai yöunilta. Hän saa siis nukkua aivan omaan tahtiinsa, koska päivät eivät aina ole samanlaisia. Sillä nukkuuko hän tunnin vai satunnaisesti kolmen tunnin päikkärit, ei ole mitään vaikutusta meillä yöunen pituuteen. Meillä lapsi siis siirtyi yksiin päiväuniin jo 8-kukautisena. Unirytmi on aika säännöllinen ja unikoulu käyty moneen kertaan, mutta oman tahdon lisääntyessä äiti aina heltyy öisin antamaan tisua...
Tuntui muuten mahtavalta esikoisen jälkeen saada nukkua vuosi kunnon yöunet, sitähän muuttui ihan entiseksi itsekseen taas.
Jotkut kaipaavat enemman unta oisin kuin toiset. Tietysti sita toivoo hartaasti, etta se oma pikkuinen omaisi hyvat unenlahjat, jotta sita aikaa jaisi itsellekin.
Meilla on jo useamman kuukauden nukuttu vain yhdet paikkarit (tytto 1v2kk). Paikyt kestavat 0,5 tunnista kahteen tuntiin riippuen pitkalti nukkumispaikasta. Sisalla nukkuu likemmas kaksi tuntia, ulkona vahemman. Kuitenkin olen paattanyt, etta meilla ei kaksia unia nukuta, vaikka unet olisivat olleet lyhyetkin. Younet karsivat heti, jos kahdet unet nukkuu. Yllattavan hyvin tytto on jaksanutkin vahilla unilla, mutta nukkuu kylla yolla 12-13 h, heraa kylla kerran tai kaksi (jos ei nuku vieressa), mutta nukahtaa helposti uudelleen. Meilla taistelua paivat (ja yot jatkuvaa herailya) ennen yoimettamisen lopettamista, joten tiedan tunteesi. Kannattaisi tosiaan ehka kokeilla sita vartin systeemia, meilla on kylla mennyt tahan ihan omalla painollaan ja sen enempaa kelloja kyttailematta. Samoin kaikenlainen ohjelman keksiminen (kerhoilut, kylailyt, ulkoilut) saa paivan kulumaan rattoisasti, taman ikaiset kun tuntuvat kaipaavan niin kamalasti jo virikkeitakin. :)
Nyt neiti sitten herailikin, joten pitaa lopetella.. :) tsemppia!
Meidän 1v1kk nukkuu samaten noin 10 tuntia yössä, joskus 9. Lisäksi hän nukkuu yhdet päikkärit, noin 2 tuntia. Yksiin päikkäreihin hän siirtyi jo 8-kuukautisena. Olen ihan kateellinen sinulle, jos saat nukkua yhtäjaksoisen unen, meidän pikkuinen nimittäin heräilee yöllä 2-3 kertaa ja myös vähäuninen isovelikin herättelee joka yö. Välillä tuntuu, että on tämä pikkulapsiaika ihan hirmuisen rankkaa.
Olen miettinyt miten helppoa on niillä äideillä, joiden lapsi nukkuu esimerkiksi 15 tuntia vuorokaudessa, se on 3 tuntia omaa aikaa enemmän joka vuorokausi - eli siis melkein yksi vuorokausi viikossa! Silloin ymmärrän aina paremmin itsekin miksi tuntuu, että ei itse aina oikein jaksa.
Tsemppiä sulle, koitetaan vaan jaksaa, ehkä mekin saamme nukkua taas muutaman vuoden päästä;)