Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kielletäänkö karjalanpiirakat ja Kalevala suomalaisilta, väitteet suomalaisten rasismista leimahtaneet Heserissä ja karjalaisvähemmistössä!

Vierailija
16.08.2024 |

https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000010628514.html

 

Hesarin mukaan suomalaiset kulttuurisesti omineet Kalevalan karjalaisvähemmistöltä jotka saamelaisten tapaan ulossuljettu suomalaisuudesta. Heseri vaatii tunnistamaan ja tunnustamaan että karjalaiset oma kansansa eikä suomalaisrasisti jatkossa saa syödä karjalanpiirakka eikä lukea Kalevalaa!

Karjalaisvähemmistöön kohdistuvaa piilotettua rasismia ei ennen ole osattu huomata, nyt Heserin karjalaiskansaan kuuluva kulttuuritoimittaja kertoo laajassa artikkelissaan avautuvasti miten karjalaisvähemmistö kohtaa jatkuvasti Suomessa vihakatsetta, syrjintää, rasismia, henkistä väki.valtaa ja kaikenkattava karjalaisvihaa!

Miten kadulla voi tunnistaa karjalaisen että osaa antaa hänelle turvallista tilaa ja etuoikeuksia? Heseri ehdottaa karjalaisille pientä merkkiä kannettavaksi rintapieleen etuoikeutetun vähemmistön merkiksi, mitä muita keinoja on tunnistaa syrjitty ja kaltoin kohdeltu, rasismin lyttäämä karjalainen?

Väinämöisen vääryydet pyydettävä anteeksi ja korjattava, varastettu Sampo myös suomalaisten palautettava Karjalan vähemmistökansalle. Karjalaisia otettava muita runsaammin yliopistoihin ja johtaviin asemiin työelämässä, vain näin historialliset vääryydet ja sorto voidaan korvata kertoo Helsinkiin kotiutunut karjalaistoimittaja.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kaksi