Morning Consultin 2045 rekisteröityneen äänestäjän maanantaina tekemä kysely paljastaa, että Trump johtaa Joe Bidenia vain yhdellä prosentti
Kommentit (8)
Onko Bidenillä uusia kuolleita kannattajia?
Vierailija kirjoitti:
Jenkkien vaalitavasta johtuen, jopa vähemmän kokonaiskannatusta nauttiva ehdokas voi voittaa.
Ainoastaan vaa'ankieliosavaltioilla on väliä. Trumpin etumatka niissä on tällä hetkellä aika jäätävä.
Trumppi valitsi varapresidentikseen tyypin joka kutsui trumppia aatuksi. Ilmeisesti trumppi tulkitsi tuon kehuksi?
Pidä viholliset lähellä, näinhän se menee. Mutta trumppihan antoi vastaehdokkaalle, sille naiselle, seisaaltaan suosionosoitukset rebub puoluekokouksessa. EIhän se tyhmä ole.
Kokonaisäänimäärässä republikaanit yleensä jäävät sen pari% jälkeen demokraateista (pari isoa väkirikasta osavaltiota äänestää aina 60% demokraatteja)
Se että Rep. on kokonaisäänissä edellä dem. on aika poikkeuksellista ja meinaa että Trump on paljon edellä Bidenia pressavaaleissa.
Ehkä kannattaisi olla luottamatta vain yhteen kyselyyn.
Trump on johto on paljon suurempi. Lisäksi hänellä on kunnon johto vaa ankieli osavaltioissa.
https://www.realclearpolling.com/polls/president/general/2024/trump-vs-…
https://projects.fivethirtyeight.com/polls/president-general/2024/natio…
Eihän Trumpin hyvät esiintymiset nosta paljoa kannatusta, kaikki tietää mikä mies ja mikä oma suhtautuminen siihen. Trumpin kannatusta nostaa Bidenin sekoilut ja pari skarpimpaa esiintymistä taas ollut.
Mikä on toisaalta Trumpin kannalta hyvä, ei mene Biden vaihtoon vaikka pitäisi mennä.
Jenkkien vaalitavasta johtuen, jopa vähemmän kokonaiskannatusta nauttiva ehdokas voi voittaa.