Kannattasko jättää viimeinen vuokra maksamatta? Vuokranantajahan voi ottaa sen takuusta ja mun ei tarvii maksaa sitä koskaan eli säästän....
Kannattasko jättää viimeinen vuokra maksamatta? Vuokranantajahan voi ottaa sen takuusta ja mun ei tarvii maksaa sitä koskaan eli säästän yli 700€?
Kommentit (20)
Olen siis toimeentulotuella eli Kela on maksanut minun vuokravakuuden.
Ap
Kaikkein huolestuttavinta on, etten usko tämän olevan trolli.
Jos olet sen takuun joskus maksanut niin ei ole säästöä mutta niin tällä hetkellä kätevää. Sovi asiasta että ottaa vuokran takuusta jottei tule maksuhäiriö merkintää.
Mulla on ollut 3:lla aiemmalla yksityisellä vuokranantajalla vuokravakuus. Kaikki ovat sanoneet irtisanomisen yhteydessä, että jätä viimeinen vuokra maksamatta, he voivat ottaa sen vuokravakuudesta.
Ei välttämättä huono idea lainkaan, siinä määrin noiden vuokratakuiden takaisinsaamisen vaikeudesta on itselläkin kokemusta ja käsitin että ilmiö on vain yleistynyt vuokranantajien puolelta. Muistan aina kun siivosin hulluna etu-Töölön vuokrakämppäni Helsingistä poismuuttaessani ja sitten vuokranantaja, vanha, ahne ukko alkoi säätää vakuun palauttamisen kanssa. Oli täysin yllättävää toimintaa. Olin tuolloin reilu nelikymppinen naisihminen siistissä sisätyössä, en mikään nuori hurjastelija. Rahat sain lopulta takaisin kyllä.
Vierailija kirjoitti:
Jos olet sen takuun joskus maksanut niin ei ole säästöä mutta niin tällä hetkellä kätevää. Sovi asiasta että ottaa vuokran takuusta jottei tule maksuhäiriö merkintää.
Kela on siis maksanut minun takuun eli itse en menetä yhtään rahaa
Ap
Vierailija kirjoitti:
Missä säästö?
En pysty säästäämään kun olen toimeentulotuella ja elän kädestä suuhun
Ap
MInä olen joka kerta eli kolmasti vienyt asian oikeuteen ja saanut vuokralaiselle maksuhäiriömerkinnän. Sitä vakuutta kun ei voi ottaa itselleen ennen kuin oikeus antaa siihen luvan, jos ei halua jälkeenpäin ongelmia, joten niin vain on 700 e takia mennyt muutamalta luottokelpoisuus.
Vierailija kirjoitti:
Olen siis toimeentulotuella eli Kela on maksanut minun vuokravakuuden.
Ap
Kelalla on oikeus seuraavissa toimeentulotuessa vähentää vuokravakuutta vastaava summa, sillä se on petos.
Ei ei. Sitä peritään aluksi sinulta. Eli merkintä tulee ja sitten vasta otetaan takuista.
Eli Kela on maksanut se vuokrankin vuokranantajalle? Missä se säästö sulle nyt on?
Kela antaa sen vuokravakuuden vain kerran. Ei anna sitä joka kerta ilman jäätävän hyvää perustetta. Ja sekin yleensä paikallisen sossun kautta.
Joten loppupeleissä et säästä mitään.
Vierailija kirjoitti:
Eli Kela on maksanut se vuokrankin vuokranantajalle? Missä se säästö sulle nyt on?
Säästö on siinä että ei minun tarvitse maksaa yhden kuukauden vuokraa mutta saan sen rahan siihen kuitenkin kelalta ja voin käyttää sen vuokrarahan johonkiin kivaan vaikka uuteen puhelimeen
Ap
Kela voi evätä sinulta jatkossa takuuvuokran ja perustella sillä, että aiemmat vuokravaluudet on realisoituneet. Eli omaa oksaasi sahaat, mutta samapa tuo mulle.
Kela perii vakuuden korkoineen sinulta takaisin. Etkä jatkossa enää saa Kelan maksusitoumusta vuokravakuutta varten.
Vierailija kirjoitti:
Kela perii vakuuden korkoineen sinulta takaisin. Etkä jatkossa enää saa Kelan maksusitoumusta vuokravakuutta varten.
Sossusta saa sitten jos ei Kela enää myönnä ainakin minun tutut on saanut
Ap
Hyvinvointialueelta voidaan myöntää tai olla myöntämättä. Jos ei ole perusteita myöntää niin ei sitä myönnetä. Joskus oli, että kunta myönsi sen vuodeksi vakuutena. Rahaa ei siis vuokranantaja saanut. Vakuus saatettiin myöntään vuodeksi ja siinä ajassa ihmisen piti säästää tai hommata vakuusrahat muualta.
0/5