Vinkkejä kirpparimyyntiin tarvitaan
En ole ikinä myynyt mitään kirpputorilla. Onko kokeneemmilla vinkkejä aloittelevalle?
Kommentit (8)
Itsepalvelukirppistä olen ajatellut ensin.
Hinnoittelu sillä periaatteella että tavara liikkuu. Ei mitään viittä euroa H&M:n paidasta vaikka olisi kuinka käyttämätön. Ja se että huppari on Adidaksen ei tarkoita että kukaan maksaa siitä kymppiä, jos siinä on kastiketahra rinnuksessa.
Pyyhi tavaroista pölyt ja roskat ja vie vain pestyjä vaatteita. Uskomatonta miten jotkut laittavat nuhruisia ja selvästi pesemättömiä vaatteita myyntiin ja kulhoja joissa on ties mitä muruja pohjassa.
Käy siistimässä pöytää kerran päivässä, vaihtele samalla vähän tavaroiden paikkaa ja vie uusia tavaroita, mutta älä täytä pöytää ihan äärimmilleen niin että se tursuaa kamaa. Pitää löytää tasapaina liian tyhjän ja liian täyden pöydän välillä, kumpikaan ei houkuttele ostajia.
Jos aiot anasaita sillä rahaa, turha toivo. Kirppareitten paikkahinnan saatat saada kasaan.
Työmäärä "voittoon" on aivan liian suuri.
Kannattaa hinnoitella niin, että mitä olisit itse valmis maksamaan myytävästä tuotteesta. Ei liian kovia hintoja.
Onko täällä joku, joka on tienannut kirppismyynnillä sen verran, että on tyytyväinen?
Vierailija kirjoitti:
Jos aiot anasaita sillä rahaa, turha toivo. Kirppareitten paikkahinnan saatat saada kasaan.
Työmäärä "voittoon" on aivan liian suuri.
Mulla oli kirpparipöytä viikon verran nyt toukokuun alussa ja sain pari sataa käteen, kun myynnistä vähennettiin pöytävuokra. Minusta se oli ihan ok, mutta en harrastakaan kirppismyyntiä niin että laskisin tuntipalkkaa itselleni, vaan olen iloinen jos tulee vähän ekstraa ja saan kaapeista itselleni turhia tavaroita kiertoon.
Onko kyseessä pihakirppis tai vastaava missä olet itse paikalla myymässä vai itsepalvelukirppis, minne vain viet myytävät?