Sinä ihmisenä, et voi koskaan kokea "heräämistä", jos sä et ole koskaan valmis olemaan oikeasti yksin ja itsesi kanssa, tämä on ihan
ensimmäinen "must" juttu jos sä haluat ihmisenä, että sun tietoisuus kasvaa tästä maailmasta.
Sille on syynsä miksi massat ei koskaan herää, koska ne on MASSAA. Ne on ihmisiä, ketkä ei ole koskaan tutustunut itseensä. Ne on jatkuvasti alttiita kaikelle mikä vie huomion pois itsestä.
Tässä meidän kulttuurissa kaikki on ulkoistettu, ihminen ei ole yksin edes silloinkun hän on yksin. Se tarkoittaa sitä, että silloinkin ihminen turvautuu kaikkeen, mikä pitää hänen mielen kiireisenä. Eli siis ihminen alkaa samantien härväämään jotain. Ihminen ei tykkää hiljaisuudesta, koska silloin tämä ihminen on pakotettu kohtamaan itsensä. Ihminen pakenee samantien johonkin tekemiseen. Se on opetettu meille.
Katso itseäs seuraavan kerran kun sulla tulee tylsää, katso mitä sä alat tekemään. Huomaat mitä mä tarkoitan.
Massat on nimenomaan se mikä vie sut pois totuudesta, tämä myös tarkoittaa muuten sitten kanssa uskonnollisia piirejä. Herääminenhän ei ole sama asia kuin uskonnollisuus. Meidän uskonnoissa tapahtuu myös tämä ulkoistaminen, oikea herääminen on sisäänpäin menemistä.
Sun täytyy osata vetää itses pois hetkeksi kaikesta. Se voi kuulostaa helpolta, mutta se ei oikeasti ole sitä, eikä moni edes ymmärrä mitä se oikeasti tarkoittaa.
Kokeile olla yksin joskus, huom, yksin.
<3
Kommentit (17)
Älä hössötä. Jokainen herää juuri silloin, kun on siihen valmis.
Samaa mieltä apn kanssa. Liittyy myös luovuuteen. Älypuhelimet ja digiviihde on katastrofi kun on koko ajan jotain menossa eikä koskaan ole sitä hiljaisuutta. Uudet ideat ja luovuus syntyy silloin kun vaikka lukee jotain tai pohtii jotain vaikeaa pulmaa ja on sitten hiljaisuudessa sen jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
Älä hössötä. Jokainen herää juuri silloin, kun on siihen valmis.
Paitsi että suurin osa ei koskaan.
No henk. koht. en tavoittele heräämistä, jos viittaat valaistumiseen.
Taas tätä "ylhäältä" alas jaettua sontaa. On niin helppo puhua muista massana, jokainen siinä massassa on yksilö ja aivan yhtä hereillä kuin aloittajakin. Tuollainen tekemättömyyden ja sisäänpäin kääntymisen julistus on vain laiskuutta. Jokaisen pitäisi nimenomaan kääriä hihansa ja tehdä jotain hyödyllistä tämän pallon eteen, eikä istua meditoimassa ja laulamassa kumbayaata.
Hei mee sä nyt yksin jonnekin syventymään ja miettimään kannattaako nää pommitukset.
Mistä oot nyt yllättäen ilmestyneet tänne, ja mikä on sun pointti?
Miksi häiriköit täällä jatkuvasti ja luuletko olevasi joku pyhimys?
Tää on tosi rankkaa lukea näitä yksinkertaisuuksia <3 <3 <3
Jep-miehen herääminen on herääminen samassa sängyssä Putinin kanssa.
Miksi AP loitsuu täällä, eikä vietä yksin aikaa syventymässä yksinäisyyteen. Siis yksin. Yksin oloon. Täysin yksin.
Poissa kaikesta tästä härväämisestä. Yksin.
Siis yksin.
Täysin yksin.
Yksin.
Vierailija kirjoitti:
Miksi AP loitsuu täällä, eikä vietä yksin aikaa syventymässä yksinäisyyteen. Siis yksin. Yksin oloon. Täysin yksin.
Poissa kaikesta tästä härväämisestä. Yksin.
Siis yksin.
Täysin yksin.
Yksin.
Ilmeisesti hän ei ole siinä määrin vielä herännyt etti ymmärrä yksinäisyyden olevan osalle vährmmän vapaaehtoinen valinta. Hänenköhän kirjoituksiaan on kiittäminen, että minulle irl. tyrkytetään Intiaa, karmanoppia ja muutoinkin kyseisen alueen höpöhöpöä.
Ei ole sä ja mä. Pelkästään sä, ap.
jep