Mandela efekti iski nyt Jurassic Park elokuvaan
Kaikki muistaa elokuvan ikonisen ajelukohtauksen jossa lapset, Alan ja Ellie menevät nierrosauton kyytiin ja heitä kierrätetään puiston ympäri kunnes myrsky yllättäen katkaisee sähköt ja auto juuttuu T. rex aitauksen eteen. Tämän jälkeen T. rex on aina tullut aidasta ulos ja heittänyt sen auton alas samasta reiästä josta tuli, mutta lapset ja Alan selviytyvät koska auto jää jumiin puuhun. Mutta nyt kun katsoin elokuvan uudelleen niin niitä autoja onkin nyt yks kaks kaksi vaikka näin ei ole koskaan enen ollut. Lisäksi sähkökatkoksen aiheuttaa uusi hahamo, joku Nedry, eikä myrsky kuten aikaisemmin.
Kommentit (9)
Aina on ollut kaksi autoa siinä kohtauksessa 😃.
Ja se Nedryhän on ihan merkittävä hahmo, just sen takiahan vaikka mitä tapahtuu, kun se pyrkii tienaamaan myymällä pimeästi sieltä niitä dinojuttuja (alkioita?).
Taas kerran todistettiin, että efekti johtuu vain siitä että ihminen muistaa väärin.
Siinä kakrujen autossahan oli se tilintarkastaja-tyyppinen(huono nimimuisti kai) joka jätti lapset autoon keskenään ja pakeni paniikissa vessaan, josta tuli haukatuksi.
Nörteille piilowiduilua- pahis Nedry- siis melkein nimikin nerdy-ja tietysti lihava.
Nedry oli siinä leffassa kyllä ihan aina, muistan sen siitä kun näin sen leffan teatterissa.
Oli eka leffa jonka katsoin elokuvateatterissa.
Sen muistan että niitä autoja oli kaksi, mutta muistan yhden puussa, en muista mitä toiselle kävi.
Vierailija kirjoitti:
Taas kerran todistettiin, että efekti johtuu vain siitä että ihminen muistaa väärin.
Minusta tää todistaa sen että AP on tietämättään luiskahtanut tänne toisesta aikajanasta, missä leffa oli erillainen.
Ai Nedry ei ollut elokuvassa vaikka varkaus ja sabotaasi ovat juonen tärkeimpiä juttuja... Hyvä ap...
Vierailija kirjoitti:
Siinä kakrujen autossahan oli se tilintarkastaja-tyyppinen(huono nimimuisti kai) joka jätti lapset autoon keskenään ja pakeni paniikissa vessaan, josta tuli haukatuksi.
Gennaro, ja rahoittahien edustaja, lakimies.
Lempielokuvani. AP on vaan sekaisin.
Niin, se läski laittaa koko saaren pimeäksi, koska se myy pimeästi niitä dinosaurusten alkioita saaren ulkopuolelle. Se myrsky liittyy aiheeseen siten, että sen läskin täytyisi ehtiä saarelta lähtevään lauttaan
Jotenkin näin muistan sen menevän