Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hallitus siirtää steriloinnit ja plastiikkakirurgian yksityisiksi

Vierailija
17.04.2024 |

Hallituksen kaaveilemat leikkaukset perusterveydenhuoltoon siirtävät sterilisaation ja plastiikkakirurgian yksityisiksi. Plastiikkakirurgiaa ollaan rajaamassa "esteettisyyttä lähentelevään" plastiikkakirurgiaan - mitä se sitten käytännössä tarkoittaa, esimerkiksi poistetaanko keskellä naamaa oleva hyvänlaatuinen kasvain tai patti, koska se on "vain" esteettinen haitta. Englannissa tämä on jo ongelma julkisessa terveydenhuollossa, kun resurssit eivät vaan riitä.

Steriilisaatio siirretään kokonaan yksityisille; "steriilisaation rajaaminen julkisten palveluiden ulkopuolelle" (valtioneuvoston sivut). Steriilisaation saaminen Suomessa on jo nyt haastavaa, koska vaatimuksena on joko 3 lasta tai 30. vuoden ikä, ja osa lääkäreistä nikottelee silti sitä vastaan. Odotusjonot ovat nykyisin paikkakunnasta riippuen 1-6 vuotta. Jonoon ei voi mennä odottamaan ennen kuin on täyttänyt 30.

Yksityisellä miesten steriilisaatio maksaa noin 800 euroa ja naisten noin 4000 euroa.

Saahan sitä syntyvyyttä näinkin nostettua.....

 

 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähdettä tälle olisi kiva saada. En siis epäile, mutta en löydä tästä mitään uutista.

Vierailija
2/5 |
18.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On pillereitä, kierukoita, renkaita, kumeja ynnä muuta. Eikä ole mikään pakko sitä harrastellakaan. Lisäksi vuodet poistavat koko ongelmasi. Rentoudu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä sitten? Yhteiskunnanko ne pitäisi maksaa?

Vierailija
4/5 |
18.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sterilisaatio ja kastraatio eivät ole mitenkään välttämättömiä toimenpiteitä ihmiselle. Jos sellaisen nyt aivan välttämättä haluaa niin sen voi maksaa itse. Muutenkin suositellaan että lääketieteellisiin toimenpiteisiin lähdetään vain siinä tapauksessa mikäli on pakko.

Vierailija
5/5 |
18.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moni on tainnut käydä aiemminkin itse yksityisellä, jos ei julkiselta saa. Kilpailutettu yksityinen voi olla huonompi (tai supistettu), halpuutus iskee aina laatuun. Moni ei saa esimerkiksi luomien poistoa, pelkää ne iholla vuosikausia tai maksaa itse poistot, jos on rahaa. Akne suorastaan naurattaa terkkaria.