Miksi Ranska, Espanja,Italia jne.eivät ole konkurssissa ja tarkkailuluokalla, vaikka niiden velkaantuminen on paljon pahempaa kuin Suomessa!
Kommentit (23)
EU:n velkasäännöillä isot EU-maat pyyhkivät takalistoaan. Velkaa otetaan kymmeniä miljardeja mm.Ukrainaan sotaan ja siihen mystiseen vihreään siirtymään. Suomi on ainoa, jossa oman maan kansalaisia kuritetaan tällä tavalla. Aivan naurettavaa touhua.
Hyvin on Petterin & co aivopesu mennyt perille.
Ei opettajat joudu tarkkailuluokalle
Eihän Orpon hallitus saakaan velkaantumista kuriin ja vaan se ottaa velkaa enemmän kuin Marinin hallitus! Työmarkkinoihin sekaantumisella Orpon hallitus haluaa tuhota ay-liikkeen vallan eikä ne edes lisää verotuloja eikä työllisyyttä! Älkää olko lampaita ja nielkö sinimustan hallituksen pelottelua ja paskapuheita!
Italia sai apurahoituksensa. Koskahan meille aletaan suunnittelemaan EU.n apupakettia?
Valtionvelan määrä suhteutetaan kansantalouden kokoon. Yleinen tapa suhteuttaa valtionvelka on kertoa sen osuus suhteessa maan bruttokansantuotteeseen.suomem valtionvelka oli esim 2022 yli 51% suhteessa BKT hen.
Valtion velkahan on ns. "Bittirahaa". Ei sitä ole tarkoituskaan maksaa koskaan takaisin. Köyhiä vain peloitrllaan, että saadaan kiduttaa. Eihän rikas itseään muuten onnelliseksi tuntisi. Se on sitä samaa, että porukassa jonkin on pakko olla pomo. On niin mukava alistaa toisia! Tähän normaaliin apinakäyttäytymiseen ihmiselämäkin perustuu. Eihän rahasta pulaa ole laisinkaan. Ei ole silloin, jos edelleen suunnitellaan 4 miljardin ratahanketta, annetaan reilut 10 miljardia hyväveli pomoille yritystukea. Ukrainaskin voidaan 2 miljardia tukea ja hiukan yli saman verran ulkomaillekin Annella. Juurihan lentävät ulkomaille herrapoppoo ja aiheuttivat veronmaksajille 211.000 euron kulut. Purra juhli 30.000 euron edestä vaalikarjan rahoja yms... ei siis minkäänlaista näkymää rahojen loppumisesta! Mutta pitäähän sillä nyt pelotella toki. Ostovoimaan vaikuttaa sitten vuoden kahden päästä. Ei ole firmoja eikä palveluita paljon jäljellä ja kenellä vielä on, niin palvelut sitten muuten maksaa! Voisihan olla todellisuutta se kuuluisa 200e hiustenleikkuu... maailmansotaa odotellessa...
Vierailija kirjoitti:
Italia sai apurahoituksensa. Koskahan meille aletaan suunnittelemaan EU.n apupakettia?
Kummasti me edelleen lähetellään apupaketteja muille maille
Suomen asema naton rajamaana on erityinen. Siksikin jo EU,n tulisi tukea meidän taloutta ilman uhkailuja. Onhan suomi lapioinut rahaa sinne vuosikausia. Ja nyt seisoo venäjää vastaan aika yksin, vaikka toki sanoissa on yhteinen sävy.
Toinen mitä tarvitsemme on uusi nokia, tai ozempic tms, Hallituksen tulisi aktiivisesti kkoonkutsua suomen "pelle pelottomia" jotta saamme uuden menestystuotteen. Tällä hetkellä supistetaan jopa kouluttautumis mahdollisuuksista jne, mennään maahan, kun pitäisi nousta siivilleen. Poliittinen lakko ideana on ok, todellisuus on kurjistus.
Nuo mainitsemasi maat ovat paljon rikkaampia kuin 'sosialisti'- Suomi joka elää yli varojen ja 'elättää kaikki'. Näin kärjistettynä.
Miksi kehitysmaat eivät ota järjetöntä määrää velkaa, kuten muut, ja rakenna kaikkia kivaa ja paranna laauta?
Myös Saksa on, mutta ymmärrettävistä syistä kukaan ei kiinnitä siihen mitään huomiota. Ai, niin paitsi, että niitä EU sääntöjä ollaan nyt muuttamassa. Suomi toki tulee tottelemaan vielä vanhoja sääntöjä, muut ei.
Ranska, Espanja ja Italia ovat suuria EU maita, joten niillä on enemmän painoarvoa EU:ssa kuin pienillä mailla, joihin Suomikin kuuluu. Enemmän edustajia EU parlamentissa, komissiossa, keskuspankissa ja kaikissa muissakin instansseissa Euroopassa.
Vierailija kirjoitti:
Suomen asema naton rajamaana on erityinen. Siksikin jo EU,n tulisi tukea meidän taloutta ilman uhkailuja. Onhan suomi lapioinut rahaa sinne vuosikausia. Ja nyt seisoo venäjää vastaan aika yksin, vaikka toki sanoissa on yhteinen sävy.
Toinen mitä tarvitsemme on uusi nokia, tai ozempic tms, Hallituksen tulisi aktiivisesti kkoonkutsua suomen "pelle pelottomia" jotta saamme uuden menestystuotteen. Tällä hetkellä supistetaan jopa kouluttautumis mahdollisuuksista jne, mennään maahan, kun pitäisi nousta siivilleen. Poliittinen lakko ideana on ok, todellisuus on kurjistus.
Ei onnistu innovaatiot, kun suomalaiset on niin negatiivisia, että haukkuu kaiken lyttyyn jo kehittelyvaiheessa. Sen näkee täällä palstallakin.
Suomen ongelma on velkaantumistahti. Ei (vielä) absoluuttisen velan määrä.
Vierailija kirjoitti:
Italia sai apurahoituksensa. Koskahan meille aletaan suunnittelemaan EU.n apupakettia?
Suomi on tyhmä ja lapsellinen lapanen, jolta voidaan vetää millloin vain miljardeja muiden maiden tukemiseen. Ei se ole tyhmä joka pyytää, vaan joka maksaa! Suomi tuhoaa oman maansa ja kansansa ennen kuin luopuu rahan pumppaamisesta EU:n pohjattomaan kassaan.
Itä-Suomi menettää vuosien kuluessa miljardeja, kun matkailubisnes on tyrehtynyt. Onko EU:ssa apupaketteja Venäjän hyökkäyssodassa kärsineille maille? Suomeen työnnetään kyllä pakolaisia Ukrainasta ja heidän asuttaminen, kouluttaminen ja Kela-tukeminen maksaa myös satoja miljoonia (noin 40 000-100 000 sotapakolaista). Kuka ne maksaa? Suomalainen veronmaksaja.
Ranskalla menee nyt hyvin, koska sen politiikka on ollut päinvastaista kuin Suomen nykyisen hallituksen. Se on saanut näin houkuteltua investointeja maahan.
Ihmetellyt myös samaa.