Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapin hyvinvointialue lopettaa lehtitilaukset ympärivuorokautisen palveluasumisen yksiköistä. Asukas maksakoon itse lehtensä.

Vierailija
27.01.2024 |

oikein

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä minä tilasin kolmea sanomalehteä isälleni hoitokotiin. Se oli hänelle tärkeä ajanviete.

Vierailija
2/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lehtitilauksiin ei pitäisi laittaa verorahaa senttiäkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvinvointi? Mitä se on? Jokin uusi herkku?

Vierailija
4/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvinvointi? Mitä se on? Jokin uusi herkku?

Visst är det en delikatess för den 50 % som jobbar inom administrationen. Högst på komposten avnjutes det högre apanage än vad premiärminister och president förtjänar, helt som inom facken.

Vierailija
5/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on sikäli ongelmallista, että mummille on tilattu paikallinen lehti, mutta se ei koskaan päädy hänelle, vaan yhteiseen oleskelutilaan yhteiseksi lehdeksi. Asiasta on huomautettu monta kertaa ja vaadittu, että posti tulee omaan lokeroon, mutta ei, hoitajat ei kuuntele. Sama juttu aikakauslehtien kanssa ja jopa korttien, ne jätetään kaikkien luettavaksi. Mummi on napannut oman lehtensä (siinä on vastaanottajan nimi) ja sanonut, että lukekaa sitä toista, se on yhteinen. Nyt se ei sitten enää onnistu.

Vierailija
6/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä työssäkäyvä helsinkiläisäiti. Mulla ei ole koskaan ollut varaa tilata aikakausilehtiä kotiini. Halusin vaan kertoa teille muille parempiosaisille. Ikä 50 +.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on tosi harmillista. Päivän lehti on tärkeä juttu monille vanhuksille ja sitä luetaan ja uutisista keskustellaan vilkkaastikin.

Lehteä voisi ajatella kuntouksen ja virkistäytymisen kannalta, lukeminen, keskustelu, väittely pitää mielet virkeinä. 

Yhteisöllistäkin lehden lukeminen päiväsalissa on. Varsinkin just Lapissa. Isoja lehtiä ei taida olla kuin yksi, Lapin Kansa, ja siitä aviisista luetaan paikalliset uutiset, paikallisten poliitikkojen hölmöilyt, aina jonkun sukulainen päässyt lehteen ja lopuksi katsotaan kuolinilmoituksista tutut nimet. 

Nuorin tyttäreni, lapiksi tyär, oli vähän aikaa sitten tet-jaksolla palvelukodissa. Oli lukenut lehteä vanhusten kanssa ahkerasti ja siitä oli keskustelua virinnyt. Tietenkin oli päästy siihen 'kenenkäs tyväriä sie olet' ja paikallisia sukupuita oli ruodittu lounaaseen asti.

Hyvinvointialueilla ei todellakaan hyvinvoinnista tajuta vähäkään. 

Vierailija
8/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turhempaankin rahaa laitetaan kuin paikalliseen sanomalehteen. Onko siinäkin kyse politiikasta, kun paikalliset lehdet eivät ole yhtään sen puolueettomia kuin is.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi seitsemän