pinaattilättyjen ohje ja mitä lisukkeeksi???
Onko kellään pinaattilättyjen ohjetta (pakastepinaattia), mieluiten sellasta joka maistuis " saarioiselle" ? (Mielessä kouluruokalan ihanat letut... :) )
Ja mitä tarjoat lättyjen lisukkeeksi? Jotain muuta kuin puolukkahilloa.
Kiitos.
Kommentit (5)
Tosi hyvin lättyjen kanssa sopii mustaherukkahillo ja jokin ruokaisa pastasalaatti, esim. balkanmakkarasta.
tehdään pohjaksi ihan normaali lättytaikina johon sit sekoitan sulatetun pinaatin ja paistan ohukaispannulla
ja lisukkeena on itsetehty perunasalaatti...nam!
Lisukkeeksi meillä ananasmurska, mansikkahillo, punajuurisalaatti. Oma lemppari on pinaattiletut ja ananasmurska.
seinäjoen suunnalla kouluissa aina tarjoiltu pinaattilättyjä jauhelihakastikkeen ja kurpitsakuutioiden kera. ehdottomasti hyvää ja oli aikanaan paras kouluruoka.
ihmetys oli suunnaton muuttaessani muualle kun tajusin, että muut katsoivat kastiketta nenänvartta pitkin - että lättyjen kanssa kastiketta! mutta itselleni edelleen ainut oikea lisuke, lapseni tosin syövät lätyt puolukkahillon ja raejuuston kanssa.
omenasoseen kanssa, nam.