Satakunnan hyvinvointialue on ilmoittanut, että se ei enää maksa henkilökohtaisille avustajille yli 40 tunnin viikossa menevästä työstä
Satakunnan hyvinvointialue on ottanut tiukan linjan henkilökohtaisten avustajien työtunteihin.
Ylen näkemien sähköpostien perusteella hyvinvointialue on kieltäytynyt maksamasta palkkaa tunneista, jotka ylittävät 40 tunnin ylityörajan kalenteriviikossa. Aiemmin yli 40 tunnin tehdyistä työtunneista on maksettu, kunhan tuntimäärä on pysynyt avustettavalle myönnettyjen avustustuntien rajoissa.
Taustalla on erimielisyys siitä, miten paljon yksittäinen avustaja voi tehdä työtunteja. Linjan tiukentuminen osuu samaan aikaan, kun hyvinvointialue etsii mittavia säästöjä.
Kommentit (2)
Eikös se yleensäkin mene niin, että ylitöistä pitää sopia ja vain sitten niistä maksetaan, jos on työnantajan kanssa etukäteen sovittu ja molemmat osapuolet siihen suostuneet?
No sitten ei varmaan kannata tehdä enempää kuin 40 tuntia.