Rehellisesti: säästättekö saamanne joulukortit?
Tunnustan että en säästä vaan roskiin menee heti joulun jälkeen. Niihin hukkuisi muuten..
Kommentit (16)
Hukkuisin joulukortteihin jos ne kaikki säästäisin!
Ei ole kyllä ihme että teillä ei ole säilytystilaa jos joulukortitkin säästätte!!
Tein juuri lapsille joululaulukortteja laulupussiin viime vuoden korteista.
itsetehdyt ja valokuvakortit. Sästetään myös sellaiset kortit, joissa tekstillä merkitystä meille. Allekirjoitetut kaupan kortit valitettavasti päätyy lapsen leikkeihin ja sitä kautta poistoon. Ei säilytystila riitä kaikelle.
kortteja pidemmäksi aikaa mut hävitän ne kyllä sieltä.Revin anopin lähettämän kortin heti kun sain sen tänä vuonna...enkös olekin ilkeä..
kaikki kortit jo postinhakureissulla roskikseen.
ja suunnittelen kehystäväni niitä joulukoristetauluiksi. Vielä en ole saanut aikaan...
Suurin osa korteista on kyllä sellaisia, jotka vain pakosta laitetaan ajattelematta yhtään millaisesta kortista vastaanottaja pitäisi. Ne menee roskiin. Jos selvästi näkee, että kortti on ajatuksella laitettu (kuva-aihe tms kertoo), säästän kortin.
Olen säästänyt kaikki kortit 12-vuotiaasta lähtien ja sitäkin ennen läheisimmiltäni saamani. Vanhimmat on neljävuotiaana saamani synttäri- ja joulukortit isovanhemmilta. Edellisessä työpaikassani oli tapana lähetellä joulukortteja työkavereille pitkin vuotta. Kortteja on siis kertynyt aika paljon kun olen nyt 57 v.
Säästän omasta kuvasta teetetyt kortit, kuva-aiheena ollut lapsi/perhe. Säästän myös itse askarrellut, jos kortti on mielestäni kaunis jää se korttipinkkaan odottamaan ensijoulua ja jos kortti ei niin miellytä laitan sen materiaaliksi askartelulaatikkoon.
Meillä joulukortit on osa joulun koristelua. Yleensä ne jaetaan vasta pari päivää ennen joulua ja meillä koristeita laitellaan jo pikkujouluihin ja siitä pikkuhiljaa enemmän joulua kohti mentäessä. Ei noita kortteja kauheasti ole kymmenessä vuodessa kertynyt.
Kaikki menee roskikseen. Saan kymmeniä kortteja joka vuosi. Eli kymmenessä vuodessa noin 400-500, kahdessa kymmenessä noin tuhat. Ei tulisi mieleenikään säästää!
Yleensä en, joitain kauneimpia tai muuten erityisiä olen säästänyt. Aikoinaan säästin kaikki saamani kortit, mutta jossain vaiheessa ne täyttivät yhden kirjoituspöydän laatikon jolle oli parempaankin käyttöä, joten karsin ja jätin muutaman mieluisimman. Niille on varattu pieni rasia, ja sinne pitää mahtua.
Säästän ainoastaan valokuvakortit (leikkaan niistä yleensä tekstiosan pois ja laitan ne valukuvakansioon), kaikki muut menevät kierrätykseen tai lapsille leikattavaksi ja askarteluihin.
Kyllä nykyään tulee revittyä ja laitettua paperinkeräykseen, ei voi kaikkea materiaalia säästää millään, ei riittäisi elintila huushollissa, pätee siis muuhunkin, esim lapsen koulupiirroksiin.
Ainoastaan jotkut tosi hienot joulukortit olen säästänyt joita voi käyttää koristeena seuraavana jouluna.
Niistä on kiva askarrella myöhemmin.
Olen tehnyt kaksi sermiäkin vanhoista korteista.