Oletko syönyt mini-asaa raskauden aikana? Miten meni?
Hei, minulle suositeltiin neuvolassa aloittamaan mini-asa raskausmyrkytystä ehkäisemään (siskollani oli raskausmyrkytys ensimmäisessä raskaudessa). Netistä löytyy todella vähän tietoa ja kokemuksia, sillä kyseessä on ilmeisesti aika uusi suositus.
Vähän jännittää, kun monessa paikassa lukee että tutkimustulokset ovat olleet ristiriitaisia ja että huonoina vaikutuksina lääkkeelle mainitaan istukan irtoaminen ja verenvuoto. Uskaltaako sitä ottaa? Onko hyödyt haittoja suuremmat? Kuulunko edes riskiryhmään kun ei äidilläni tai minulla ole ollut raskausmyrkytystä?
Eri asia olisi jos tutkimustietoa olisi kertynyt paljon ja se ei olisi ristiriitaista, mutta kun kyseessä on niin uusi juttu, niin tutkimusta ei kai paljon ole tehty ja en oikein ymmärrä noita lääketieteellisiä tekstejä niin hyvin että osaisin muodostaa ilman mielipiteen, että onko tuosta lääkkeestä merkittävää hyötyä vai ei. 🤔
Lääke pitäisi ensi viikon lopulla aloittaa ja vähän jännittää. Esikoista odotan. 😊
Onko kenelläkään tuota mini-asaa suositeltu ja onko siitä tullut haittoja?
Kommentit (3)
Olet riskiryhmässä, jos lähisukulaisella on ollut raskausmyrkytys. Ylipaino myös lisää raskausmyrkytyksen riskiä. Minä söin mini-asaa ja kaikki meni hyvin eikä tullut raskausmyrkytystä. Äitini oli ollut sairaalassa raskausmyrkytyksen takia minua odottaessaan.
Kiitos, mukava kuulla kokemuksia. :) ilman muuta kysyn vielä neuvolastakin, ajattelin vain että muiden kokemuksia on mukava kuulla myös. Kiitos vinkeistä. 💗
Ap
No mulle suositeltiin sitä jo 2014 toiseen raskauteen, koska mulla oli niin paha varhainen pre-eklampsia ja lapsi syntyi rv30. Eli ei se nyt mikään ihan uusi juttu ole.
En saanut toista lasta, joten käyttökokemusta ei ole.
Eivät ne suosittele lääkkeitä raskausaikana turhaan. Jos vielä arveluttaa, kysy riskeistä neuvolasta, älä täältä.